GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA
reklama
reklama
reklama
01: Christmas 2016 200x200

Niemiecki portal: Polska giełda supergwiazdą


/22.09.2017/ W dziale ekonomicznym portalu informacyjnego ARD ukazał się materiał o doskonałej kondycji polskiej gospodarki.

Bettina Seidl, autorka artykułu na portalu ARD pisze: „Polska to podzielony świat: reszta Europy nie wystawia polskiemu narodowo-konserwatywnemu rządowi najlepszych ocen, za to prymusem jest polski rynek papierów wartościowych. Jest obecnie jednym z najlepszych na świecie, o ile nie najlepszym, gospodarka ma się doskonale. Tylko czy taki boom długo się utrzyma?”

Stwierdza jednak, że „polityczny kurs Polski niewiele obchodzi inwestorów. Zwyżkujące kursy akcji na giełdzie w Warszawie świadczą o mocnym strumieniu zagranicznych pieniędzy płynącym do Polski. Indeks giełdowy WIG20 od początku bieżącego roku wzrósł o 30 proc. Szeroki rynek akcji w Polsce MSCI uznał  w rankingu międzynarodowych wskaźników giełdowych na bazie dolara za najlepszy na świecie - podkreśla Robert Rethfeld, ekspert finansowy z "Wellenreiter-Invest" cytowany przez autorkę.

„Polska jestem tym samym w jeszcze lepszej sytuacji niż Turcja, przeżywająca także giełdowy boom” – zaznacza.

I wyjaśnia, że pomimo dużego wzrostu kursów, cen polskich papierów wartościowych nie uważa się za wygórowane. „Nawet jeżeli polska giełda już zwyżkowała, u góry jest jeszcze luz" – podkreśla Dustin Blodgett, ekspert z Accuvest Global Advisors, w którego rankingu poziomu kursów Polska jest obecnie trzecim z najkorzystniejszych rynków.

reklamaDoskonałe warunki inwestycyjne

„Od połowy 2016  r. polski rynek papierów wartościowych przeżywa renesans. Jest to wielkim zaskoczeniem dla inwestorów, którzy od zmiany rządu w roku 2015 oczekiwali dokładnie czegoś odwrotnego. PiS wprowadził bowiem nadzwyczajne podatki dla branż zdominowanych przez kapitał zagraniczny, jak banki czy supermarkety. Polska otrzymała w ten sposób najwyższy podatek bankowy w całej Unii Europejskiej. To wywołało niepewność inwestorów, którzy obawiali się zagrożenia dla klimatu inwestycyjnego. Już prorokowano upadek polskiej gospodarki, ale stało się dokładnie odwrotnie. Wiele międzynarodowych przedsiębiorstw ściągało na wschodzący polski rynek: koncerny samochodowe jak VW, Toyota, ostatnio także Daimler, firmy hightech jak Samsung i Intel czy nawet największe banki jak UBS i CS są obecne w Polsce. W specjalnych strefach ekonomicznych oferujących im między innymi ulgi podatkowe, zagraniczne firmy mają doskonałe warunki inwestycyjne. Polskie państwo pomaga w tych regionach tworząc odpowiednią infrastrukturę, co z kolei ożywia rynek nieruchomości i sektor budowlany. Wszędzie się buduje.

Polskiej gospodarce na zdrowie wyszło obniżenie kursu złotego wobec euro po kryzysie finansowym, co przysporzyło korzyści polskim firmom eksportowym. W elastyczności polskiej waluty ekonomiści dostrzegają źródło dużej części sukcesu.

„Dzięki kwitnącej gospodarce poprawiła się sytuacja na rynku pracy: miejsca pracy są pewniejsze przy takim wzroście gospodarczym i wzrastają płace. Odpowiednio do tego poprawiły się nastroje konsumenckie, jako rezultat prorodzinnej polityki fiskalnej (rządowy program 500plus), podniesienia w bieżącym roku płacy minimalnej o 8 i najniższych rent o 13 procent. Teraz konsumpcja nakręca gospodarkę i jest jednym z ważnych impulsów".
Źródło: Deustche Welle http://www.dw.com/pl/niemiecki-portal-polska-gie%C5%82da-supergwiazd%C4%85/a-40632191Banners - CPS commssion model nr 1 Image Banner 750 x 200
300x600
banners_18-11-2014 zanox_v1_200x200 Image Banner 200 x 200