SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Spotkanie w Oławie z autorem powieści „Renn Breslau miasto złota i miłości”/fotorelacja/


/11.09.2017/ We wrześniowy piątek ( 08.09.2017) była okazja do rozmowy o czasach, kiedy dolnośląska Oława nazywała się jeszcze Ohlau. Krzysztof Tokarz, autor książki pt. "RENN Breslau miasto złota i miłości" spotkał się z Oławianami  w bibliotece „Koronka” w Oławie.
Autor, Krzysztof Tokarz zaprezentował swoją powieść „RENN Breslau miasto złota i miłości”. Książka opisuje  wojenne losy Breslau i innych miejscowości Dolnego Ślaska. Pojawia się w niej również Oława.  Ale powieść „Renn Breslau miasto złota i miłości” to przede wszystkim opowieść o ludziach, ich radościach i smutkach. To historia dwojga młodych - Niemca i Polki, uwikłanych w wojnę. Perypetie Hauptmanna Edwina Renna są jedynie pretekstem do mentalnej podróży w czasie i przestrzeni. Dzięki lekturze odbędziemy wirtualny spacer  po Breslau i innych miejscowościach. Towarzysząc  Hauptmannowi „zobaczymy”, jak wyglądała sytuacja w Breslau w czasie II wojny światowej. To miasto było jedną z niewielu wielkich aglomeracji III Rzeszy, broniącym się przed Armią Czerwoną aż przez ponad 80 dni.  Efektem tej zaciekłej walki były tragiczne, przede wszystkim dla jego mieszkańców. Zanim miasto zostało zmienione w kompletną ruinę, „przespacerujemy się” po nadodrzańskim grodzie i jego okolicach. Odbędziemy “spacer” po ulicach starego Breslau, ale także Bad Kudowa (Kudowa Zdrój), Trebnitz (Trzebnicy), a nawet „wpadniemy” do podziemi Zamku Książ. Dla uczestników spotkania autorskiego ważne były wojenne losy Oławy i Jelcza-Laskowic. To właśnie w Ohlau mieszkała ciotka Truda, tzw. „porządna Niemka”, krewna Hauptmanna. Nie należała do NSDAP, ale głosowała na partię Hitlera. Za swoją bezgraniczną wiarę i miłość do führera  zapłaciła najwyższą cenę - zamarzając, jak wiele tysięcy podobnych do niej, w czasie zbyt późno ogłoszonej przez władze hitlerowskie ewakuacji. Lecz zanim to się stało jej krewniak Edwin odwiedził swoją ciotkę w jej mieszkaniu przy Grottkauerstrasse (dziś ul. 1 Maja). We wrześniu 1944 roku miał okazję zobaczyć na własne oczy – wtedy jeszcze nietknięte wojną to dolnośląskie miasto.

Biorący udział w wydarzeniu w oławskiej bibliotece byli również zainteresowani tym co działo się w czasach Edwina Renna w dawnych zakładach Kruppa w pobliskim Jelczu-Laskowicach. To właśnie tam mieścił się jeden z największych schowków depozytowych i to tam brał udział w ukrywaniu skarbów główny bohater powieści. Uczestnicy spotkania bardzo aktywnie dyskutowali z autorem książki na między innymi tematy takie jak: losy bohatera, losy Oławy i zakładów Kruppa w Jelczu. Jedna z uczestniczek spotkania bardzo usilnie starała się dowiedzieć, w jakiej kamienicy w Oławie mieszkała ciotka Truda. Spotkanie, w którym wzięło udział wielu czytelników zainteresowanych tematami poruszanymi w powieści Krzysztofa Tokarza „Renn Breslau miasto złota i miłości” miało miejsce w oławskiej bibliotece „Koronka”. Moderowała je Magdalena Szumska Specjalne wyrazy podziękowania za możliwość rozmowy i spotkania z Czytelnikami kierowane są do pani dyrektor Janiny Kordys.











































reklama
reklama
reklama
jej wysokosc Image Banner 750 x 200
45 kwiecien premium Image Banner 160 x 600
17022016 adw-yes-zanox-wikorianska-200x200 Image Banner 200 x 200
13122016 zoio160x600 Image Banner 160 x 600