GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

„Handelsblatt”: Wyjątkowy wzrost gospodarek Polski, Czech i Węgier


/31.08.2017/ Banki Raiffeisen i Erste Group AG zarabiają na wzroście gospodarczym w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Nie brak tam jednak politycznego zagrożenia – pisze „Handelsblatt”.

„Analitycy długo pogardzali austriackimi bankami – pisze publicysta Hans-Peter Siebenhaar na wstępie artykułu „W Europie Środkowo-Wschodniej znowu wszystko w porządku” na łamach dziennika „Handelsblatt”. Obecnie, dzięki dobrej koniunkturze w tym regionie, ponownie je odkryto. Specjalizujący się w Europie Środkowo-Wschodniej Raiffeisenbank (RBI) osiągnął niedawno najwyższy od lat zysk kwartalny. Jak pisze „Handelsblatt” również konkurencyjny bank Erste Group AG poprawił swoje wyniki na tyle, że dwunastu analityków finansowych zaleca kupno obligacji, ale sprzedaż tylko dwóch. Jak wyjaśnia dziennik z Duesseldorfu, Erste Group, posiadający 17 mln klientów w siedmiu krajach zarabia na likwidacji złych pożyczek i uważa, że dzięki konsolidacji finansów znajduje się na właściwej drodze. A szef zarządu Andreas Treichel tryska optymizmem. Zysk netto w II kwartale w wysokości 363 mln euro przeszedł oczekiwania ekspertów. W opinii dziennika szczególnie korzystnie dla Erste Group wygląda sytuacja w Czechach i w Rumunii.

Konkurent RBI

Jego konkurent RBI w pierwszej połowie roku więcej, niż podwoił zysk do 587 mln euro. Jednocześnie udział pożyczek zagrożonych wyniósł po pierwszych sześciu miesiącach 7,3 procent. Pierwotnie zakładano, że pod koniec roku wyniesie on nieco poniżej 8 procent.

„Handelsblatt” przypomina, że RBI obok Austrii działa w 17 środowo-europejskich krajach i obsługuje 16,5 mln klientów, co pozwala im wyjść z defensywy – pisze dziennik i stwierdza, że dzieje się tak dzięki ożywieniu koniunktury w Europie Środkowo-Wschodniej. Podkreśla jednocześnie, że w porównaniu z innymi krajami UE nadzwyczajnie rosną gospodarki Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Słowenii. Okazuje się, że RBI zarabia nieźle także na „sparaliżowanej wojną domową Ukrainie oraz w Rosji obłożonej sankcjami UE i USA”.

Przy panującym aktualnie optymizmie w branży bank Erste Group liczy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej na wzrost od 3 do 5 proc. rocznie. Z ponad czteroprocentowym wzrostem w Europie Południowej liczy się RBI.
Źródło: Deustche Welle http://www.dw.com/pl/handelsblatt-wyj%C4%85tkowy-wzrost-gospodarek-polski-czech-i-w%C4%99gier/a-40303393


reklama
reklama
reklama
01: Christmas 2016 200x200
plakat.jpg
reklama
120x120_walther_ppq
bistro Image Banner 160 x 600
750x200_Canvas_v4
16032017 Image Banner 120 x 600