POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Macron traci na popularności. Nie pomaga mu nawet prezydencki makijaż/28.08.2017/Żaden prezydent Francji nie tracił w takim tempie poparcia rodaków, jak Emmanuel Macron. A wysokie rachunki za prywatną wizażystkę stały się powodem kpin i krytyki.

Po wakacyjnej przerwie i ostatnich wizytach w Europie Środkowo-Wschodniej prezydent Emmanuel Macron będzie musiał teraz zająć się dramatycznym spadkiem popularności we własnym kraju. Planowana przez Macrona reforma gospodarcza oraz reforma rynku pracy stają się dla niego nie lada wyzwaniem. Wyborcy, którzy entuzjastycznie udzielili mu poparcia, coraz bardziej się od niego dystansują.

Poczucie estetyki i arogancja

Ten spadek popularności po tym, jak w pierwszych miesiącach prezydentury 39-letni Emmanuel Macron zbierał przedwcześnie laury, jest większy niż u któregokolwiek z poprzedników Macrona. Jednocześnie podobnie jak François Hollande także Emmanuel Macron musi tłumaczyć się z kosztów, jakie ponosi dbając o własny wygląd. Magazyn„Le Point” ujawnił, że w pierwszych trzech miesiącach rządów francuski przywódca wydał na makijaż 26 tys. euro. Osobista wizażystka Macrona wystawiła 2 rachunki, na 16 i na 10 tys. euro. Wydatki te potwierdził Pałac Elizejski. A jeden z doradców prezydenta zdradził rozgłośni France Info, że w maju, zaraz po objęciu przez Emmanuela Macrona prezydenckiego urzędu, trzeba było pilnie zatrudnić wizażystkę.

reklama

Perfekcyjna fryzura Hollande

Tego typu wydatki w pałacu prezydenckim we Francji nie są jednak niczym odosobnionym. Wystarczy przypomnieć sobie doniesienia na temat zarobków osobistego fryzjera byłego prezydenta Françoisa Hollande'a. Jego miesięczne wynagrodzenie wynosiło niewiele poniżej 10 tys. euro,  jak informował w lipcu 2016 r. dziennik „Le Canard Enchaîné”.

Ówczesny rzecznik rządu tłumaczył to wyjątkowo długim czasem pracy nadwornego fryzjera, który musiał każdego ranka oraz przed każdym oficjalnym spotkaniem, także w weekendy, dbać o prezydencką fryzurę. Jak oświadczył on wtedy: ”Monsieur le Président nie może przecież wystąpić z nieładem na głowie”.

Tymczasem informacje o rachunkach wizażystki Emmanuela Macrona, bardzo dbającego o majestatyczne i suwerenne wystąpienia, dotarły do niego w momencie, kiedy w zastraszającym tempie spadają jego notowania w sondażach opinii publicznej. Jak poinformował dziennik „Le Journal de Dimanche” najnowsza ankieta instytutu badań opinii Ifop wykazała, że 57 proc. ankietowanych jest niezadowolona, a tylko 40 proc. zadowolona z nowego prezydenta. Oznacza to spadek popularności od czerwca br. o 24 punkty procentowe, a licząc od pierwszej ankiety przeprowadzonej w maju spadek o 22 punkty procentowe.

Podobny spadek popularności (20 punktów procentowych) w sondażach między majem i sierpniem przeżył także były prezydent Jacques Chirac w 1995 roku.

Według instytutu Ifop średni dotychczasowy bilans nie wypada dla prezydenta Emmanuela Macrona zbyt okazale. Sto pierwszych dni jego rządów pozytywnie ocenia 36 procent respondentów.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/macron-traci-na-popularno%C5%9Bci-nie-pomaga-mu-nawet-prezydencki-makija%C5%BC/a-40261274


Banners - CPS commssion model nr 1 Image Banner 750 x 200
dni dd_160x600
101212 200x200gdynia Image Banner 200 x 200
2plus2 Image Banner 160 x 600