POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Lider AfD w rozmowie z DW: "Niemcy to nie wycieraczka"


/17.08.2017/ W rozmowie z DW lider AfD Gauland domaga się konsekwentnego wydalanie migrantów uważając, że przyjmowanie uchodźców nie leży w interesie Niemiec.

Czołowy kandydat prawicowej i antyimigranckiej partii AfD Alexander Gauland, w rozmowie z redaktor naczelną Deutsche Welle Ines Pohl i redaktorem Jaafarem Abdul-Karimem postulował konsekwentne uszczelnianie zewnętrznych granic Niemiec i Europy. 76-letni publicysta i polityk stwierdził, że błędem jest to, że granice Niemiec przekraczać mogą ludzie bez dokumentów. "Ci ludzie w ogóle nie powinni wjeżdżać do Niemiec".

Uważa on, że mogliby oni składać wnioski o azyl poza terytorium Niemiec czy nawet Europy. "Kto ucieka z regionu objętego wojną, jak Syria, temu przysługuje co prawda ograniczone prawo pobytu wg Konwencji Genewskiej" – zaznaczył Gauland, który wraz z Alice Weidel nominowany został na czołowego kandydata w wyborach powszechnych.

reklama













"Niemcy to nie wycieraczka"

Lecz jego zdaniem większość ludzi przybywa do Niemiec z powodów ekonomicznych. "Każdy ma, co prawda, prawo szukać lepszych warunków życia, ale także państwa mają prawo powiedzieć: "nie ma tu dla was miejsca'" – podkreślił lider AfD. Musimy pilnować naszych interesów, a masowe przyjmowanie uchodźców nie leży w niemieckim interesie. "Niemcy nie mogą być wycieraczką dla całego świata".

Jego zdaniem imigrant, który przybywa do Europy z Libii przez Morze Śródziemne, powinien zostać także statkiem odesłany tam z powrotem. "On przyjeżdża przecież dobrowolnie, nikt go nie zmusza, by z Południowej Afryki przedzierać się do Libii i przez Libię" – powiedział polityk AfD w rozmowie z Deutsche Welle. "Jeżeli ktoś dobrowolnie przedziera się przez Libię, to można go też tam z powrotem odesłać ".

Uchodźcy tematem kampanii wyborczej

Krytyka polityki uchodźczej obecnego niemieckiego rządu jest centralnym tematem kampanii wyborczej Alternatywy dla Niemiec, partii, która od czasu kulminacji kryzysu uchodźczego w roku 2015 coraz bardziej zyskuje na popularności. AfD zasiada tymczasem już w 13 z 16 parlamentów krajowych i według wszelkiego prawdopodobieństwa wejdzie także do Bundestagu po wyborach, które odbędą się 24 września 2017. Według sondaży może ona liczyć na poparcie 8 proc. elektoratu.

Aleksander Gauland, który przez ponad 40 lat był członkiem partii CDU, zwrócił swoją legitymację partyjną w roku 2013. Uważa on, że błędna polityka uchodźcza kanclerz Merkel jest istnym darem dla AfD.

"Islam nie jest integralną częścią Niemiec"

Nie tylko w kwestii polityki uchodźczej, ale także w nastawieniu do religii islamskiej Alternatywa dla Niemiec odróżnia się od innych niemieckich partii. "Islam jako zjawisko kulturowe i religijne nie jest integralną częścią Niemiec" – zaznaczył Gauland w rozmowie z Deutsche Welle.

Takie stanowisko partia AfD zapisała w swoim programie wyborczym  – w kraju, w którym szacunkowo żyje 5 mln. muzułmanów.


"Nie podoba mi się, że islam poprzez szariat i określone reguły jest religią, o której można jednoznacznie powiedzieć, że jej zasady są nie do pogodzenia z niemiecką konstytucją". Kto w swoim życiu prywatnym kieruje się religią islamską, tego chroni konstytucja – podkreślił czołowy kandydat AfD. Co jego zdaniem jest jednak niedopuszczalne, to to, że "niejako tylnymi drzwiami wprowadza się u nas islamskie zasady". Zapytany, dlaczego sam nie spotyka się z muzułmanami, Gauland odparł: "nie mam potrzeby oficjalnej wymiany poglądów z muzułmanami". Jeżeli w moim otoczeniu jest ktoś taki, jestem oczywiście otwarty i gotowy z nim rozmawiać. To nie jest dla mnie żaden problem – zastrzegał.

"Rosja nigdy nie odda Krymu"

W rozmowie z dziennikarzami Deutsche Welle Gauland odniósł się także do stanowiska AfD w kwestiach polityki zagranicznej. Podkreślił, że jego partia jest przeciwna sankcjom ogłoszonym wobec Rosji po niezgodnej z zasadami prawa międzynarodowego aneksji Krymu.

"Rosja nigdy już nie odda Krymu. Nie wierzę, żeby sankcje cokolwiek dały" – powiedział Gauland, który jednoznacznie opowiada się także przeciwko przyjęciu Turcji do Unii Europejskiej. Jego zdaniem należałoby natychmiast wstrzymać wszelkie przelewy pieniędzy w tamtym kierunku. Zdaniem lidera AfD, Turcja może w dalszym ciągu pozostać członkiem NATO, "tak długo jak prezydent Erdogan nie będzie uprawiał neo-osmańskiej polityki". Zaznaczył on, że Turcja w czasach zimnej wojny zawsze była strażnikiem i nie widzi powodu, żeby teraz wykluczyć ją z NATO.





źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/lider-afd-w-rozmowie-z-dw-niemcy-to-nie-wycieraczka/a-40126235


gazetka1
najlepsze ceny Image Banner 750 x 200
banners_19032015 200x200_odeo24 Image Banner 200 x 200
0908muzyka muzyka_336px_280px Image Banner 336 x 280
Banery 1 300x250