POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Szok w SPD po nominacji Schrödera na dyrektora Rosneftu


/16.08.2017/ Nominacja Gerharda Schrödera do rady dyrektorów rosyjskiego koncernu Rosneft wywołuje oburzenie w SPD. Liderzy socjaldemokracji są przekonani, że utrudni im to kampanię wyborczą.

Mało który cytat byłego niemieckiego kanclerza został Niemcom w pamięci jak ten z 2004 roku o „nieskazitelnie czystym demokracie”. Owym demokratą miał być według Schrödera jego przyjaciel Władimir Putin, którego już wówczas krytykowano za łamanie reguł demokracji.

Owoce przyjaźni z Putinem

Przyjaźń z rosyjskim prezydentem trwa po dziś dzień. Jeden z jej ostatnich owoców to propozycja naftowego giganta Rosneft, aby były kanclerz zasiadł w radzie dyrektorów. Decyzja ma zapaść 29 września.

Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku koncern znalazł się na liście firm objętych sankcjami UE. Dla Gerharda Schrödera wydaje się to jednak nie stanowić problemu.

reklamaOd 13 lat w rosyjskim biznesie

Od 2005 roku były polityk pracuje dla koncernu Nord Stream, który przeprowadził z Rosji do Niemiec kontrowersyjny gazociąg z pominięciem Polski. Większościowe udziały w przedsiębiorstwie ma państwowy Gazprom.

Zaangażowanie Schrödera w rosyjski biznes było wielokrotnie krytykowane. Były szef Zielonych Reinhard Buetikofer uznał je za „bezwstydne”, a ukraiński ambasador w Berlinie Andrej Melnyk twierdził, że były kanclerz jest „instrumentalizowany przez Kreml”.

Reklama

Kontrowersje w toku kampanii wyborczej

Wiadomość o nominacji Schrödera to łakomy kąsek dla CDU w rozkręcającej się właśnie kampanii przed wyborami do Bundestagu. Niemieckim socjaldemokratom zupełnie zaś nie jest to na rękę sześć tygodni przed wyborami i to akurat w momencie, gdy Martin Schulz i SPD pozostają w sondażach daleko w tyle za Angelą Merkel i CDU.

Sekretarz generalny SPD Hubertus Heil zdystansował się od byłego szefa swojej partii: „Jest to w pierwszej kolejności osobista decyzja Gerharda Schrödera. Nie wiem, jaka ona będzie. Na pewno nie będzie on nikogo słuchać. Wiem tylko, że Martin Schulz, po tym, jak przestanie być kanclerzem, nie będzie starał się o posadę w prywatnym sektorze”.


Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/szok-w-spd-po-nominacji-schr%C3%B6dera-na-dyrektora-rosneftu/a-40106001


banners_19092015 Banner_200x200 Image Banner 200 x 200
baseny 160x600
Banners - CPS commssion model nr 1 Image Banner 750 x 200
Powrot do szkoly 300x250