SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Polacy ożywiają niemiecki Kościół. „Wiara bez granic”


/21.07.2017/ Polacy coraz liczniej osiedlają się po niemieckiej stronie granicy.Ożywiają w ten sposób także tamtejsze parafie katolickie. Archidiecezja berlińska przygotowała dla nich specjalny projekt.

Ostatnie Boże Ciało, które w 2017 roku przypadło 15 czerwca, było niezwykłym, wielkim wydarzeniem w przygranicznej miejscowości Viereck. Meklemburgia-Pomorze Przednie to region, który przez wieki tradycyjnie związany był z Kościołem ewangelickim. W czasach NRD nastąpiła powszechna ateizacja ludności. Dlatego frekwencja na procesji Bożego Ciała w Viereck przeszła najśmielsze oczekiwania: uczestniczyło w niej pół tysiąca wiernych. Wśród nich było wielu Polaków.  

Archidiecezja Berlińska zwróciła uwagę na dynamicznie zwiększającą się liczbę Polaków w obszarze przygranicznym. Wynajmują tanie mieszkania w wioskach i małych miasteczkach lub nabywają ziemię i domy. Są wśród nich młode rodziny z dziećmi,zapisywanymi do niemieckich szkół i przedszkoli. Odzwierciedla się to także w katolickich parafiach. W niektórych liczba

reklamawiernych niemal podwoiła się. Wydział duszpasterstwa berlińskiej kurii postanowił rozpoznać ich potrzeby i wypracować dla nich ofertę religijną, by zakorzenić ich w niemieckich parafiach. Tak powstał projekt „Glauben ohne Grenzen”  („Wiara bez granic”), finansowany przez Fundację Bonifacjusza z Paderborn. 

„To bezbożne miejsce”

Do współpracy została zaproszona Klaudia Wildner-Schipek. To młoda Polka mieszkająca w Niemczech i od wielu lat działająca na rzecz integracji polsko-niemieckiej na pograniczu. Została kierownikiem projektu. – Na wielu płaszczyznach istnieją ugruntowane kontakty, ale sfera duchowa nie była dotychczas brana pod uwagę – mówi. Klaudia Wildner-Schipek, która sama ma polsko-niemiecką rodzinę. Przez wiele lat dojeżdżała do pracy w Polsce. Teraz nowym wyzwaniem jest dla niej praca na rzecz Polaków żyjących w Niemczech, a także na rzecz samej wiary. – Jest to „bezbożne” miejsce, większość ludzi nie wierzy, że istnieje jakakolwiek wyższa siła, ktoś lub coś, w co warto wierzyć. Tak wyglądają wschodnie landy Niemiec. Komuniści zdołali wyplenić wiarę skutecznie. Żyjąc tutaj trudno zadbać o rozwój duchowości i wychowanie dzieci w wierze. Dlatego przyjęłam propozycję kierowania tym projektem także ze względów osobistych: jest to szansa dla moich dzieci na intensywny kontakt z ludźmi wiary – przyznaje Klaudia Wildner-Schipek.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/polacy-o%C5%BCywiaj%C4%85-niemiecki-ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82-wiara-bez-granic/a-39663023


reklama
reklama
reklama
banners22062016 160x600-Zahrada Image Banner 160 x 600
Banners - CPS commssion model nr 1 Image Banner 750 x 200
alternate_s_220x220
01: Christmas 2016 300x250