GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Przemysł spożywczy w UE. Gorszy sort na rynek wschodni


/20.07.2017/ Artykuły spożywcze produkowane na rynek wschodnioeuropejski są gorszej jakości niż te same produkty na rynek zachodni – twierdzą państwa Grupy Wyszehradzkiej. Konflikt zaostrza się.

Różne standardy w artykułach spożywczych to wielki skandal – powiedział premier Słowacji Robert Fico przed Komisją Europejską. Aby zobrazować, o co mu chodzi, zaprezentował komisarzom kilka wersji tego samego produktu: dwa opakowania kawy, dwa płyny do prania, dwa opakowania paluszków rybnych. Fico dokładnie porównał ceny, składniki i wagę. Na pierwszy rzut oka wszystkie produkty – choć kupione w różnych krajach – wyglądały identycznie. Po bliższym przyjrzeniu się etykietkom już tak nie było.

Mniej i drożej

Płyn do prania kupiony w małym austriackich miasteczku kosztował tylko 1,99 euro (za 990 ml), w Bratysławie trzeba było już zapłacić 2,29 euro, mimo, iż butelka zawierała 60 ml mniej płynu. Lepiej dla Austriaków wypadło też porównanie

reklama


paluszków rybnych: austriackie zawierały 65 proc. ryby, słowackie już tylko 58 proc. Nie lepiej było z kawą. Za tę samą cenę Słowak otrzymuje 28 gramów mniej niż austriacki sąsiad. – Nie będziemy tego dłużej tolerować – ostrzegł Robert Fico.

Fico grozi bojkotem

Premier Słowacji stwierdził, że jest świadom, iż Słowacja nakładając sankcje na zagraniczne firmy, działałaby wbrew unijnym zasadom konkurencji, przyznał jednak, że jeśli Komisja Europejska nie podejmie stanowczych działań  w tej kwestii, Słowacja będzie zmuszona do bojkotu.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/przemys%C5%82-spo%C5%BCywczy-w-ue-gorszy-sort-na-rynek-wschodni/a-39756047


reklama
reklama
reklama
Banner 180x150
2015-06-30 Image Banner 160 x 600
banerki Image Banner 600 x 160
Wakacje 140x350

Uwaga konkurs! UDOSTĘPNIJ na Facebooku lub swojej stronie internetowej OBRAZEK I WYGRAJ UNIKATOWĄ ZAKŁADKĘ Z AUTOGRAFEM AUTORA więcej