POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Spira: Ostatnie pożegnanie Helmuta Kohla


/03.07.2017/ Na cmentarzu w Spirze spoczął były kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Europa i Niemcy pożegnały wielkiego męża stanu.

W historycznej katedrze cesarskiej w Spirze (Speyer) w Nadrenii-Palatynacie odbyła się msza pogrzebowa z udziałem ok. 1500 gości. Wśród nich urzędujący i byli szefowie państw i rządów, m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, kanclerz Angela Merkel, były prezydent USA Bill Clinton, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Ok. 3,5 tys. osób śledziło mszę na telebimach w pobliżu katedry.

Mszę celebrował biskup Karl-Heinz Wiesemann, który uczcił „prawdziwie wielkiego męża stanu”. Wiesemann mówił o zaufaniu, jakie Kohl zyskał u swoich politycznych partnerów na „decydującą godzinę swojego politycznego życia i powojennej historii Europy”, jaką było zjednoczenie Niemiec. – W decydującym momencie Helmut Kohl rozpoznał możliwości, które się otworzyły – zaznaczył biskup. Dodając, że zjednoczenie Niemiec „nie było dziełem jego samego”, wspomniał o „odważnych prekursorach” w Polsce – papieżu Janie Pawle II i „Solidarności”. 

reklama


Katedra w Spirze – dla Kohla miejsce szczególne

Wiesemann wspomniał też o szczególnym związku Helmuta Kohla z katedrą w Spirze już od najmłodszych lat. To do niej zabierali go rodzice i w niej znalazł schronienie przed spadającymi w czasie II wojny światowej bombami. Potem Kohl był zauroczony jej architekturą. Jako kanclerz Niemiec zabierał do swojej ulubionej katedry zagranicznych gości, m.in. Michaiła Gorbaczowa i Billa Clintona. Aż do swojej śmierci przewodniczył „Europejskiej Fundacji Katedry Cesarskiej w Spirze“. Wiesemann zauważył, że portal, przez który wyprowadzona zostanie trumna na plac katedralny, jest prezentem rządu Nadrenii-Palatynatu z okazji 900-lecia poświęcenia romańskiej katedry. Premierem tego rządu w 1961 roku był Helmut Kohl.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/spira-ostatnie-po%C5%BCegnanie-helmuta-kohla/a-39508403


banners_19092015 Banner_160x600 Image Banner 160 x 600
linia zielona Image Banner 300 x 250
04_04_simo04 Image Banner 187 x 176