SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Edwin Renn” po 73 latach znów w „Monopolu”


/ 30.06.2017/ W restauracji hotelu Monopol we Wrocławiu odbyło się spotkanie polsko-niemieckiego klubu biznesowego Deutsch-Polnischer Stammtisch Breslau/Wrocław. Pierwotnie zaplanowano je na dachu, na tarasie hotelu, lecz ze względu na niesprzyjającą tego pogodę organizatorzy „zamienili” taras na dachu na wnętrze luksusowej restauracji. Mottem eventu  było Połączona energia - letnie spotkanie na najpiękniejszym dachu Wrocławia,” (tłum „Gebündelte Energie – Sommertreffen auf der schönsten Dachterrasse Wrocławs”). Oprócz tradycyjnego get together integracja objęła tym razem biznes i kulturę.

Hotel Monopol zna każdy Wrocławianin i bardzo wielu turystów. Sława tego miejsca sięga także do Niemiec. To właśnie tutaj przebywał sam Adolf Hitler i z hotelowego balkonu przemawiał to tłumu ówczesnych Breslauerów. Hotel Monopol jest również miejscem, gdzie toczyła się akcja sensacyjnej powieści Krzysztofa Tokarza „Renn Breslau miasto złota i miłości”. Na spotkaniu polsko-niemieckiego klubu biznesowego autor opowiadał o książce, ale również o ciekawych faktach związanych z historią. Uczestnicy spotkania pytali o pomysł na książkę i o to czy będzie ją można kiedyś przeczytać po niemiecku. Zwłaszcza

reklama

niemieckojęzyczni uczestnicy tą kwestią szczególnie zainteresowani. Póki co, wielu uczestników czerwcowego spotkania wyraziło chęć przeczytania powieści. Zaintrygowani opowieściami autora powieści zapragnęli samemu móc się zapoznać z losami głównego bohatera, Hauptmanna Edwina Renna. Ogromne zainteresowanie budził wątek, który dotyczył relacji damsko - męskich. Zarówno polskich jak i niemieckich uczestników spotkania intrygowała trudna miłość niemieckiego oficera i młodej Polki. A jak wiadomo, lata 1944-45 - nie sprzyjały rozkwitowi uczucia pomiędzy Polką a Niemcem.  „Renn Breslau miasto złota i miłości” to nie jest tylko powieść o historii, o miejscach takich jak Breslau czy Oława. Książka  nie opowiada jedynie o walkach o Festung Breslau, chowaniu skarbów przez hitlerowców. To przede wszystkim  opowieść o ludziach, o ich marzeniach, strachu i emocjach. Spotkanie w Monopolu stanowiło znakomitą okazję, aby właśnie o tym porozmawiać, z czego wiele osób skorzystało, aby właśnie o tym porozmawiać.  Ten „symboliczny” powrót po 73 latach postaci powieści Hauptmanna Edwina Renna do hotelu Monopol – można uznać za bardzo udany.

Spotkanie odbyło się w dniu 29 czerwca 2017 w restauracji Hotelu Monopol we Wrocławiu. Poprowadziła je Magdalena Szumska, moderator grupy.
reklama
reklama
reklama
Renn Breslau miasto złota i miłości - Książki
Banners - CPS commssion model nr 1 Image Banner 750 x 200
Puszczyk Image Banner 160 x 600
Nowe banery Image Banner 288 x 144