Powrót

POLITYKA

Megastrajk w Niemczech. Blokady dróg w całej Polsce. Rolnicy protestują m.in. przeciw Zielonemu Ładowi


Czy w Polsce szykuje się powtórka z Niemiec? Rolnicy wyjdą dziś ( 24.01.2024 r.,  środa)na ulice. W środę w całej Polsce można będzie spotkać protestujących rolników. Powodem jest m.in. napływająca z Ukrainy żywność. Na ten sam krok zdecydowali się ostatnio również producenci rolni z Niemiec. W całej Polsce będą protestować rolnicy. Blokady pojawią się na drogach całego kraju. Na udostępnionej przez organizatorów - Solidarność Rolników Indywidualnych - mapie już dziś znajduje się 130 punktów. Może ich jednak przybywać, bo organizacje rolnicze wzywają do masowego sprzeciwu. Drogi w Polsce będą zablokowane w co najmniej 250 miejscach w związku z protestami rolników - szacują organizatorzy. Akcja skierowana jest przeciw m.in. wprowadzeniu Zielonego Ładu. Organizatorzy podkreślają, że biorą w niej udział najważniejsze związki rolnicze, ale też spontanicznie dołączają do niej indywidualni rolnicy.


Publikacja: 24.01.2024

Środowa akcja ma mieć przede wszystkim formułę "przejazdową". Od późnego ranka do późnego popołudnia traktory i inne wolno przemieszczające się maszyny, a nawet piesi przechodzący przez pasy, mają zablokować setki dróg.  - Polskie rolnictwo niszczą Zielony Ład i ekoschematy, biurokratyczne procedury narzucane przez Unię Europejską. Dobija je zalew zboża i innych produktów spożywczych sprowadzanych bez cła z Ukrainy. Brak nam handlu i przetwórstwa, bez których rolnictwo nie może być ekonomicznie opłacalne. Chodzi też o dopłaty do paliw rolniczych – powiedział dla jednego z portali  przedstawiciel NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".  Nie tak dawno w Niemczech rolnicy blokowali kraj w proteście przeciwko cięciom i polityce Unii Europejskiej. Blokady dróg i zapowiadane strajki okazały się ogromnym problemem dla słabnącego rządu Olafa Scholza. Według badania opinii publicznej "Bilda" protestujących rolników poparło aż 69 procent obywateli.

Trudno powiedzieć jak rozwinie się protest rolniczy w Polsce, czy osiągnie tak gigantyczne rozmiary jak  Niemczech. Przypomnijmy, że niemieccy rolnicy osiągnęli sukces i zmusili rząd Schla, aby pod wpływem tego protestu wycofał się z większości restrykcji i cięć, jakie wcześniej zapowiadał. W Niemczech rolnicy to ni koniec strajków i problemów ciągle słabnącego rządu Olofa Scholza. Dziś kolejarze rozpoczynają megastrajk, który może być jeszcze dłuższy i dotkliwszy niż rolnicze protesty. W środę (24.01.2024) niemiecki związek maszynistów rozpocznie najdłuższy strajk na kolei w Niemczech. Ma potrwać do godziny 18:00 w poniedziałek, 29 stycznia. W transporcie towarowym pociągi staną na sześć dni, a w transporcie osobowym pięć dni i szesnaście godzin. Niemiecka kolej Deutsche Bahn (DB) uruchomiła awaryjny rozkład jazdy.  Deutsche Bahn informuje o odwołanych pociągach, opóźnieniach i zwrotach biletów na stronie internetowej. Jak pisze Bild  związek maszynistów (GDL) wezwał także pracowników sektora infrastrukturalnego do strajku. Z kolei Frankfurter Allgemeine Zeitung pisze, że w grudniu WDL nakazała swoim członkom głosowanie w sprawie strajków na czas nieokreślony. Około 97 procent uczestniczących pracowników opowiedziało się za tym. Od tego czasu możliwe są kilkudniowe strajki. Gazeta przypomina, że oprócz żądań finansowych spór zbiorowy toczy się przede wszystkim wokół kwestii skrócenia tygodniowego czasu pracy pracowników zmianowych.

Na to wygląda, że również rolnicy w Niemczech nie są do końca usatysfakcjonowani i w mediach przebija się narracja, że możliwe będzie wznowienie rolniczych protestów Na to wygląda, że sytuacja społeczno-polityczna w Niemczech jest daleka od stabilizacji. Należy spodziewać się raczej kolejnych protestów i komplikacji.
Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/szykuje-sie-powtorka-z-niemiec-rolnicy-wyjda-na-ulice-6987537705478816a.html, https://www.rp.pl/polityka/art39671391-niemcy-rolnicy-paralizuja-kraj-w-protescie-przeciwko-cieciom, https://i.pl/blokady-drog-w-calej-polsce-rolnicy-protestuja-przeciw-zielonemu-ladowi-i-braku-cel-na-produkty-z-ukrainy/ar/c1-18257975, https://www.bild.de/regional/nordrhein-westfalen/regional/sechs-tage-lang-fallen-zuege-aus-so-hart-trifft-der-mega-bahnstreik-nrw-86868532.bild.html, https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/auto-verkehr/der-laengste-bahn-streik-der-geschichte-hat-begonnen-bahn-weist-gdl-angebot-zurueck-19470053.html


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama