SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Czytelnicy spotkali się z autorem powieści „Renn Breslau miasto złota i miłości”


Magdalena Szumska


/18.05.2017/ W majową środę ( 17.05.2017) była okazja do rozmowy o czasach kiedy kiedy Oleśnica nazywała się jeszcze Oles, a Wrocław Breslau. Krzysztof Tokarz, autor książki pt. "RENN Breslau miasto złota i miłości" spotkał się z oleśniczanami w bibliotece w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Autor, Krzysztof Tokarz niebanalnie przedstawił swoją powieść „RENN Breslau miasto złota i miłości”. Książka opisuje losy dwojga młodych ludzi. Niemca i Polki, uwikłanych w wojnę. Perypetie Hauptmanna Edwina Renna są  jednocześnie doskonałym wehikułem czasu i pretekstem do podróży po Breslau i innych miejscowościach, których już nie ma. Dzięki Hauptmannowi można „zobaczyć”, jak wyglądała sytuacja w Breslau, który w czasie II wojny światowej był jednym z niewielu miast III Rzeszy przez ponad 80 dni broniącym się przed Armią Czerwoną. Konsekwencje tej zaciekłej walki były tragiczne dla miasta i jego mieszkańców. Zanim miasto zostanie zmienione w kompletną ruinę, „przespacerujemy się” po nadodrzańskim grodzie i jego okolicach. Odbędzięmy “spacer” po ulicach starego Breslau, ale także Bad Kudowa (Kudowa Zdrój), Trebnitz (Trzebnicy), a nawet „wpadniemy” do podziemi Zamku Książ. Dla uczestników spotkania autorskiego  ważne były również losy Oleśnicy. W czasie, kiedy Hauptmann Edwin Renn ukrywał nazistowskie złoto,  to dolnośląskie miasto położone niecałe 30 kilometrów od Wrocławia, nazywało się Oels. Podczas walk w 1945 roku pożary strawiły całe kwartały miasta. Miały również miejsce celowe podpalenia, które powiększyły rozmiary zniszczeń. Podczas zbliżania się Armii Czerwonej do dawnej granicy niemieckiej, nakazano ewakuację wszystkich mieszkańców Oleśnicy.

Biorący udział w wydarzeniu nie byli jedynie biernymi słuchaczami, lecz bardzo aktywnie dyskutowali z autem książki na tematy takie jak: losy bohatera, czy jego relacje z jego ukochaną. Polką, Ursulą z Breslau.  Żywe zainteresowanie wzbudzały takie kwestie pojawiające się w powieści, jak bunkier w centrum Wrocławia, który mógł posłużyć Niemcom do budowy bomby atomowej. Nie mogło zabraknąć pytań o złoto Wrocławia, czy też o słynny „Złoty Pociąg”, który rzekomo miał się znajdować w jednym z tuneli w Wałbrzychu.

Spotkanie, w którym wzięło udział wielu czytelników zainteresowanych tematami poruszanymi w powieści Krzysztofa Tokarza „Renn Breslau miasto złota i miłości”  miało miejsce w jednej z sal Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy.


reklama
reklama
reklama
11102016 Image Banner 120 x 600
09022017 200X200 Image Banner 200 x 200