SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Skandal w Niemczech. Steinbach apeluje o postowanie zdjęć żołnierzy Wehrmachtu


/16.05.2017/ Po skandalu w Bundeswehrze, w RFN rozgorzała dyskusja o podejściu niemieckiej armii do okresu III Rzeszy. Erika Steinbach wywołała oburzenie swoim tweetem.

Bezpartyjna posłanka do Bundestagu, niegdyś należąca do CDU Erika Steinbach, wywołała oburzenie swoim przyczynkiem w dyskusji o podejściu Bundeswehry do przeszłości niemieckiej armii. Była przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych na Twitterze zaapelowała, by ludzie postowali stare zdjęcia swoich krewnych w mundurach Wehrmachtu. Była to jej reakcja na aktualną dyskusję na temat reform w niemieckiej armii, jakie zapowiedziała szefowa resortu obrony.

Trudna przeszłość

Po skandalu, jaki wywołało zdemaskowanie podoficera Bundeswehry o skrajnie prawicowych poglądach Franco A. i innych podobnych przypadkach, minister obrony Ursula von der Leyen krytykowała tolerowanie i krycie skrajnie prawicowych elementów w niemieckiej armii. Zapowiedziała reformy, między innymi zmianę nazw koszar Bundeswehry, które często noszą imiona dawnych dowódców Wehrmachtu.

reklamaZe ściany uniwersytetu Bundeswehry w Hamburgu zdjęto np. fotografię z młodości kanclerza RFN Helmuta Schmidta w mundurze Wehrmachtu. Steinbach skomentowała tę decyzję tweetem: „Niemcy to dom wariatów”.

„Niepojęte i zatrważające”

 Wielu użytkowników Twittera zareagował oburzeniem na apel Steinbach, krytykującej brak poszanowania Bundeswehry dla tradycji Wehrmachtu. Jeszcze przed apelem o postowanie zdjęć żołnierzy w mundurach hitlerowskiej armii i przed jej reakcją na zdjęcie fotografii Helmuta Schmidta, opublikowała ona także na Twitterze zdjęcie swojego ojca w mundurze hitlerowskiej armii.

Jej apel o postowanie podobnych zdjęć użytkownicy portali społecznościowych krytykują jako „niepojęte i zatrważające”. Niektórzy użytkownicy Twittera postowali zdjęcia przedstawiające zbrodnie Wehrmachtu.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/skandal-w-niemczech-steinbach-apeluje-o-postowanie-zdj%C4%99%C4%87-%C5%BCo%C5%82nierzy-wehrmachtu/a-38850983


reklama
reklama
reklama
674x146_srodki_na_owady
20052015_akcesoria akcesoria_zanox_reklama1 Image Banner 120 x 600
Poland Image Banner 125 x 125