POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

USA uważa  rurociąg Nord Stream 2 za zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy


Marek Koprowski


/ 09.05.2017/ USA sprzeciwiają się rosyjskiej dominacji na europejskim rynku gazowym. Powiedziała  głośno o amerykańskim sprzeciwie na temat gazociągu Nord Stream 2 dla duńskiego dziennika "Berlingske", przedstawicielka Departamentu Stanu Robin Dunnigan.
Rurociąg Nord Stream 2, który ma biec dnem Bałtyku w pobliżu duńskiego Bornholmu aż do stacji przesyłowej w Niemczech to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy Środkowowschodniej. USA chcą wywrzeć presję dyplomatyczną na kraje, które jeszcze nie zatwierdziły tego projektu,  takie jak np. Dania. To na tym kraju ogniskuje się obecnie zainteresowanie Amerykanów. Najwyraźniej bardzo się to nie podoba Berlinowi, który forsuje dostarczenie gazu, który finansuje później politykę Władymira Putina. Warto przypomnieć, że Niemcy wykazali się brakiem solidarności europejskiej z krajami takimi jak: Polska, Węgry, Ukraina, Litwa,  Łotwa czy Estonia realizując wbrew ich cichemu i głośnemu sprzeciwowi polityczny projekt gazociągu biegnącego z Rosji po dnie Bałtyku. Tu wychodzi jak na dłoni cynizm niemieckich polityków. Z jednej strony powołują się w co drugim zdaniu na solidarność europejską lobbując za imigrantami z krajów muzułmańskich, a w kwestii bezpieczeństwa enegetyczngo brutalnie ją depczą.  Jak twierdzą niektórzy komentatorzy wymuszenie powstania Nord Stream 2 przez Berlin nie ma tylko podłoża ekonomicznego, ale czysto polityczne Pamiętać należy, że były niemiecki kanclerz Gerhard Schröder pracował za ogromne pieniądze dla spółek państwa Putina. Lobbing rosyjskich interesów w Berlinie jest całkiem mocny i jak widać skuteczny.

Przedstawicielka amerykańskiego rządu powiedziała mediom, że obecnie nie ma żadnego sensu realizowanie tego projektu, skoro istnieje tak dużo ewentualności. Dodała, że to stoi także w jaskrawej sprzeczności z deklarowanymi przez Unię Europejską celami energetycznymi. Jak widać kiedy wchodzą interesy dużych państw UE – tych „równiejszych” - to cele i dobro całej UE schodzi na dalszy plan. przedstawicielka Departamentu Stanu Robin Dunnigan stwierdziła, iż dlatego lepiej będzie skoncentrować się na szeregu innych projektów w celu dywersyfikacji zaopatrzenia w gaz ziemny. Robin Dunnigan przed przybyciem do Kopenhagi odwiedziła w Brukseli Komisję Europejską, która otrzymała identyczny przekaz.

reklama

















Zdaniem USA ważnie kraje NATO, jak Niemcy, i inne europejskie państwa sojusznicze są zbytnio uzależnione od dostaw energii z Rosji. Cytat za portalem Interia.pl „USA podkreślają, że Rosja stanowi dziś większe zagrożenie niż wcześniej i - zdaniem Robin Dunnigan - posługuje się gazem, gdy chce zniszczyć inny kraj. Amerykanie zwracają uwagę, że Nord Stream 2 może stać się narzędziem Rosji w politycznej walce z Ukrainą, która w przypadku uruchomienia tego rurociągu utraci miliardowe wpływy pochodzące z transferu rosyjskiego gazu przez swoje terytorium, co będzie ostrym ciosem w ukraińską gospodarkę, w której dochody z gazu są istotnym jej elementem”.

Trasa Nord Stream 2 ma przebiegać przez terytorium Danii; wcześniej kraj ten udzielał zezwolenia na prowadzenie rurociągów, tym razem jednak decyzję ma podjąć premier Danii z uwagi na polityczną wagę projektu.

USA zamierzają wesprzeć projekt Baltic Pipe. Gazociąg Bałtycki (Baltic Pipe) ma połączyć systemy gazowe Danii i Polski. Dzięki temu połączeniu do Polski popłynąłby gaz m.in. ze złóż norweskich.

Forsując ten polityczny rurociąg jakim jest Nord Strream 2 dzieli się Europę i dodatkowo zagraża się bezpieczeństwu, nie tylko europejskiemu. Dzięki pieniądzom za Nord Stream 2 Putin może prowadzić wojnę na Ukrainie i w Syrii. Pośrednio więc, Berlin forsując rosyjski gaz, współfinansuje konflikty w jakich dziś bierze udział Rosja. Od tej prawdy nie da się uciec, a fakty tu są dość jednoznaczne.  




Źródło: http://fakty.interia.pl


banners_19092015 Banner_200x200 Image Banner 200 x 200
Banners - CPS commssion model nr 1 Image Banner 750 x 200
05042017 160x600_2 Image Banner 160 x 600
Baner eco 300x250