POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Niemiecka prasa: Prawdziwy popis dyplomatycznych talentów Merkel w Soczi


/04.05.2017 / We wtorkowych (3.05.2017) wydaniach niemieckie dzienniki komentują spotkanie Angeli Merkel z Władimirem Putinem w Soczi, podkreślając profesjonalną swobodę z jaką kanclerz zaliczyła spotkanie z szefem Kremla.

Jak pisze "Badisches Tagblatt" z Baden-Baden:

"Merkel mówiła wczoraj o «żmudnym procesie» (ustanawiania pokoju na Ukrainie, red.), co w praktyce oznacza, że nie ma żadnego procesu. Obie strony - Ukraina i Rosja - nie trzymają się postanowień z Mińska.  Przyjęty przez Merkel kurs jest przyznaniem się przez nią do bezradności i bezsilności. Mogła bowiem zwrócić się do Putina tylko z «gorącą prośbą» o jego zaangażowanie się na rzecz wprowadzenia zawieszenia broni. Pochwaliła także rolę OBWE, która nie daje sobie rady z sytuacją na Ukrainie, bo nie może powołać się na właściwy mandat do działania. Niepokój budzi także sposób, w jaki Moskwa uciska opozycję we własnym kraju. Dopóki tak się dzieje, dopóty będą nadal utrzymywać się zakłócone i napięte stosunki z Rosją".

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pogłębia ten wątek:

"Ukraina Wschodnia jest na najlepszej drodze do oderwania się od reszty kraju, czego prorosyjscy separatyści nie mogliby uzyskać bez współdziałania i zgody Moskwy. Putin, rzecz jasna, obarcza odpowiedzialnością za to rząd w Kijowie. W ten sposób skutecznie niszczy nadzieje na konstruktywną współpracę Rosji w uśmierzenie konfliktu. Na Ukrainie tworzy się fakty dokonane i nie widać sposobu, w jaki można by by przywrócić na niej status quo ante. (...) W stosunkach niemiecko-
rosyjskich występują pewne zbieżności, ale nie ma ich w przypadku wielkich konfliktów. Nie ma zgody co do sposobu ich rozwiązania, nie ma też żadnych postępów w tej materii. Putin pozostaje sobą w każdej sytuacji. Brakuje mu też dziś partnerów na Zachodzie, co nie wróży nic dobrego".

"Frankfurter Rundschau" zauważa:

"Szefowa niemieckiego rządu z profesjonalną swobodą zaliczyła spotkanie z szefem Kremla Władimirem Putinem. W związku z konfliktami zbrojnymi w Syrii i na Ukrainie ta wizyta siłą rzeczy daleko odbiegała od normalności. Niemiecka kanclerz dobrze wie, że w kontaktach z Putinem może coś osiągnąć tylko wtedy, kiedy działa wytrwale i cierpliwie. W strategii długoterminowej może chodzić tylko o wspieranie pozytywnego zwrotu w Rosji, który wcale nie jest wykluczony, o czym świadczą protesty młodych Rosjan".


źródło: Deutsche Welle


banners_19092015 Banner_200x200 Image Banner 200 x 200
reklama
Image Banner 750 x 200
baner Image Banner 160 x 600