POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Beata Szydło w Hanowerze: Polska przyjazna dla przedsiębiorców


/ 24.04.2017 / Szefowa polskiego rządu przekonywała na targach w Hanowerze, że zmiany w Polsce są korzystne dla biznesu. Kanclerz Angela Merkel przypomniała o aktualności takich wartości jak wolność, demokracja i praworządność.

- Polska zmienia się i są to zmiany dobre dla Polaków, polskiej gospodarki i przedsiębiorców – przekonywała w Hanowerze premier Beata Szydło. Podczas uroczystości otwarcia międzynarodowych targów przemysłowych Hannover Messe szefowa polskiego rządu

zwracała uwagę na pozytywne wyniki badań nastrojów społecznych w Polsce. Jak mówiła, jest to efekt reform wprowadzanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. - Dzisiaj Polska jawi się jako bezpieczny, ambitnie rozwijający się kraj. Kraj młodości, energii i kreatywności – oceniła. Beata Szydło dodała, że rząd zamierza kontynuować swój program, który – jej zdaniem – stworzył dobre perspektywy rozwoju dla młodych ludzi i przedsiębiorców.

reklama


Członkostwo w UE wielką wartością

Szefowa polskiego rządu powiedziała, że członkostwo w Unii Europejskiej jest dla Polski wielką wartością. - Musieliśmy na to długo czekać – przypomniała. Szydło apelowała jednocześnie, aby nie bać się odważnych decyzji w sprawie reformy Unii. Jej zdaniem należy wyciągnąć wnioski z Brexitu i zrobić wszystko, aby kolejne kraje nie decydowały się na opuszczenie Wspólnoty. - Ale uda się to tylko wtedy, kiedy będziemy potrafili poprawić to, co nie działa najlepiej – mówiła.

Polska premier przekonywała, że Unia musi szanować decyzje poszczególnych państw. Zapewniała, że takie wartości jak praworządność czy wolność słowa mają w Polsce szczególne znaczenie. – To są wartości niezbywalne, o które długo walczyliśmy – mówiła.

Merkel: współpraca z Polską ma centralne znaczenie dla Europy

Na uroczystości otwarcia targów kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że Polska i Niemcy mają bardzo bliskie relacje gospodarcze. Szefowa niemieckiego rządu zauważyła, że wartość wymiany handlowej przekroczyła w ubiegłym roku 100 mld euro. - Cieszymy się, że krajem partnerskim jest w tym roku państwo, z którym jesteśmy tak mocno powiązani – mówiła. Merkel dodała, że polsko-niemiecka współpraca gospodarcza i polityczna ma centralne znaczenie dla rozwoju całego kontynentu. Szefowa niemieckiego rządu zaznaczyła, że dobra współpraca między Polską a Niemcami wydaje się być dzisiaj czymś oczywistym. - Ale kiedy popatrzymy na naszą tragiczną historię, trzeba pamiętać, że to coś niezwykłego – mówiła. Merkel podkreślała, że wszystkim, którzy pomogli w pojednaniu polsko-niemieckim należy się wdzięczność. - Nie zapomnimy też, że to Polacy w latach 80-tych wyraźnie przyczynili się do upadku żelaznej kurtyny, co otworzyło drogę do zjednoczenia Niemiec – dodała Merkel. Stwierdziła jednocześnie, że wartości, o które walczyła Solidarność, takie jak wolność, demokracja i praworządność, pozostają aktualne.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/beata-szyd%C5%82o-w-hanowerze-polska-przyjazna-dla-przedsi%C4%99biorc%C3%B3w/a-38553766


20032017 Image Banner 160 x 600
27032017 Image Banner 350 x 216
09022017 200X200 Image Banner 200 x 200