GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Nowy zakład Boryszewa w Brandenburgii


/ 20.04.2017/ W Prenzlau uruchomiono nowy zakład produkcyjny Grupy Boryszew. To kolejny przykład dużej polskiej inwestycji w Niemczech.

Otwarta właśnie nowa hala produkcyjna ma powierzchnię 15 tysięcy metrów kwadratowych. Boryszew będzie w niej wytwarzał części galwanizowane dla przemysłu motoryzacyjnego. Inwestycja warta jest ponad 21 milionów euro. Pracę w zakładzie znajdzie 350 osób. Dlaczego firma inwestuje w Niemczech? Prezes zarządu Grupy Boryszew Jarosław Michniuk powiedział Deutsche Welle, że chcąc rozwijać się w segmencie samochodowym, nie można ignorować Niemiec, czyli największego producenta samochodów w Europie. - Tutaj jest know-how, tutaj jest specyficzna wiedza – ocenił. Michniuk dodał, że niezwykle ważna jest także bliskość klientów. - Chcąc być znaczącym graczem na rynku motoryzacyjnym, trzeba być dostawcą takich

reklamakoncernów jak Volkswagen, BMW czy Mercedes - mówił. Prezes Boryszewa chwalił przebieg inwestycji. Jak powiedział, firma od początku miała duże wsparcie lokalnych władz, które pomagały w uzyskaniu odpowiednich zezwoleń. Zdaniem Michniuka, dobrze układała się także współpraca polskiego Banku Gospodarstwa Krajowego i niemieckich banków, przez co szybko udało się zapewnić finansowanie inwestycji.

Polskie firmy w Niemczech coraz odważniejsze

W ostatnich latach nie brakowało polskich inwestycji w Niemczech, zarówno ze strony dużych koncerntów, jak i małych i średnich przedsiębiorstw. Najwięksi inwestorzy to firmy z branży chemicznej i petrochemicznej. PKN Orlen ma w Niemczech ponad 570 stacji benzynowych, działających głównie pod ekonomiczną marką STAR. W ubiegłym roku grupa Orlen wypracowała za Odrą blisko 20 procent swoich przychodów. Poważnym graczem jest także grupa CIECH, która w 2007 roku przejęła niemiecką spółkę Sodawerk Stassfurt. W ubiegłym roku CIECH zadebiutował na giełdzie we Frankfurcie obok takich chemicznych gigantów jak BASF czy K+S. Obecność polskich firm coraz wyraźniej widać w centrach niemieckich miast. Na początku roku grupa LPP otworzyła w Niemczech siedemnasty sklep odzieżowy marki Reserved. Polkowicki producent obuwia spółka CCC ma już ponad 70 salonów. Coraz aktywniejsze na rynku niemieckim są także polskie firmy z branży IT jak Asseco czy Comarch.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/nowy-zak%C5%82ad-boryszewa-w-brandenburgii/a-38497171


reklama
reklama
reklama
01: Christmas 2016 200x200
agora AGORA-140x100-23-09 Image Banner 140 x 100
080611 240x400_pl Image Banner 240 x 400
linia zielona Image Banner 750 x 200