GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Niemiecki portal: Polska potentatem owocowo-warzywnym. Jeden rynek stracony na zawsze


/ 05.04.2017 / Polska jest liczącym się globalnie graczem w imporcie i eksporcie owoców i warzyw – informuje branżowy niemiecki portal fruchtportal.de.

Eksportując 2 mln t owoców i warzyw za miliard euro i importując również  2 mln t tych towarów wartości 1,5 mld euro, Polska jest krajem handlującym owocami i warzywami na skalę globalną i zajmuje miejsce w pierwszej dwudziestce państw – pisze fruchtportal.de, branżowa platforma informacyjna handlu świeżymi owocami i warzywami.

W roku 2016 eksport owoców i warzyw z Polski był o 10 proc. wyższy niż w roku poprzednim. Było to jednak mniej niż w roku 2013, kiedy Polska eksportując 2,2 mln t owoców i warzyw miała o 10 proc. wyższą wymianę handlową na tym polu – pisze niemiecki portal, powołując się na dane z fruitandvegetablefacts.com.

reklama
Rynek nie do odzyskania

Spadek ten wynikał przede wszystkim z utraty rosyjskiego rynku ze względu na rosyjskie embargo na żywność z UE. Pomimo że embargo to  było omijane przez Polskę przez skierowanie części eksportu na Białoruś, nie miało to takich rozmiarów, by powetować straty. W roku 2016 właśnie Białoruś była głównym celem dostaw warzyw i owoców z Polski – ogółem 670 tys. t.

Jak fruchtportal.de. pisał już w grudniu ubiegłego roku, Polska nie ma szans na odzyskanie kiedykolwiek rosyjskiego rynku i eksport jabłek do Rosji już nigdy nie będzie tak duży jak w czasach przed sankcjami, kiedy wynosił 853 tys. t rocznie. Po wprowadzeniu embarga Rosja sama rozwinęła swoje sadownictwo – zasadzono tam 130 mln młodych drzewek. Gigantyczne plantacje powstały także przy wsparciu zagranicznych agronomów, również z Polski, jak wyjaśniał  Adam Benedict Jeznach, członek Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw Unia Owocowa.

Połowę polskiego eksportu owoców i warzyw stanowią jabłka, na drugim miejscu są grzyby i ten segment dalej rośnie.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/polska-potentatem-owocowo-warzywnym-jeden-rynek-stracony-na-zawsze/a-38266292


reklama
reklama
reklama
750x200_Canvas_v4
banner16122016 160x600-colors-PL-CO Image Banner 160 x 600
Banner 180x150
01: Christmas 2016 200x200
Renn Breslau miasto złota i miłości - Książki