Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Do podziemi Włodarza prowadzą 4 wejścia z czego tylko jedno jest udostępnione dla ruchu turystycznego, tzw czwórka. Aby zwiedzić Muzeum Włodarz trzeba kupić bilet. Zwiedzanie Włodarza obejmuje przechadzkę z przewodnikiem po podziemiach. Pokazywane są zwiedzającym etapy budowy . Zwiedzanie obejmuje także prezentację filmu w kinie zorganizowanym dla ruchu turystycznego w jednej z wartowni. Atrakcją jest pływanie w łodzi po zalanej części obiektu. Niemcy mieli tutaj coś do ukrycia, bo prace przy Bauvorhaben „Riese” odbywały się w ścisłej tajemnicy. Teren budowy był obszarem zamkniętym. Wstęp dozwolony był tylko za okazaniem specjalnej przepustki. Praca trwała dwadzieścia cztery godziny na dobę. Przy budowie pracowali więźniowie niemieckiego obozu Gross Rosen. Tysiące z nich straciło w tym miejscu swoje życie i zdrowie. Zresztą nie tylko Włodarz jest miejscem śmierci wielu tysięcy ludzi, którzy zmuszeni przez Niemców drążyli tunele.

Samo przeznaczenie obiektu do dziś jest nie wyjaśnione. Pojawiają się rożne hipotezy: od kwatery Hitlera, przez podziemną fabrykę, aż po zakład mający produkować „wunderwaffe”.

Co do jednego badacze są zgodni. Zarówno czas w jakim trwała budowa, użyte tu siły i środki pozwalają przypuszczać, że musiano tu zbudować o wiele więcej niż możemy dziś zobaczyć.

Włodarz – dziś to znana atrakcja turystyczna, a kiedyś miejsce kaźni tysięcy ludzi

(27.11.2022)Włodarz po niemiecku Wolfsberg – to szczyt o wysokości 811 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich. Sztolnie Włodarz – obecnie Muzeum Włodarz, są to kolejne po Podziemnym Mieście Osówka podziemia projektu Riese. Włodarz, podobnie jak inne miejscowości posiadające tunele i hale wydrążone w górskich zboczach, znajduje się na terenie Gór Sowich , w niedalekiej odległości od Wałbrzycha.

HISTORIA

reklama
reklama

To oznacza, że gdzieś w Górach Sowich znajdują się doskonale zamaskowane obiekty . Możliwe jest i to, że ukryto tam depozyty muzealne lub bankowe. Ale wykluczyć i tego nie można, że znajdują się tam ciała więźniów pracujących na tej budowie, a zamordowanych przez Niemców. Odwiedzając takie miejsca, ucząc się z nich historii, nie wolno zapominać, że tam rozgrywały się ludzkie tragedie. Wystarczy posłuchać wspomnieć byłych więźniów niemieckiego obozu Gross-Rosen, aby mieć chociaż minimalny wgląd do tego, co tym miejscu działo się przez okres II wojny światowej. Dla nas Włodarz - to przede wszystkim obiekt historyczny, ale nie wolno zapominać o tym, że  to również wielki masowy cmentarz.źródło: wlodarz.pl, sowiagrapa.pl/wlodarz-olbrzym