GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Podział Niemców na biednych i bogatych


/ 24.03.2017 /Bieda jest zagrożeniem dla porządku społecznego. To wniosek z raportu o ubóstwie zaprezentowanego przez niemieckie Ministerstwo Pracy. Według autorów rosnąca przepaść między bogatymi a biednymi jest niebezpieczna.

Minister pracy Andrea Nahles podkreśla, że raport potwierdza umacnianie się nierówności w dochodach mieszkańców Niemiec. 10 procent najbogatszych Niemców jest w posiadaniu ponad połowy majątku całego społeczeństwa. Dwie trzecie majątku bogatych pochodzi ze spadków.

Zyskują bogatsi

Wieloletni wzrost niemieckiej gospodarki doprowadził wprawdzie do wzrostu dochodów, jednak – jak podkreśla minister Nahles – korzystają na tym głównie osoby dobrze zarabiające. Dochody 40 procent Niemców były w 2015 roku realnie niższe niż w połowie lat 90-tych. Gdy ciężka praca przestaje się opłacać, tracą na tym nie tylko ci, których dotyka to bezpośrednio, lecz całe społeczeństwo, gdyż wówczas – jak mówi raport – „akceptacja dla porządku gospodarczego i społecznego może się zmniejszyć”.  Obywatele „mniej uprzywilejowani” czują, że ich wysiłek nie jest należycie doceniany, co prowadzi do niezadowolenia całych grup społecznych.

reklamaMalejące szanse kolejnych pokoleń

Maleją szanse awansu zawodowego i finansowego. Podczas, gdy osobom urodzonym w latach 60-tych ubiegłego stulecia stosunkowo łatwo było osiągnąć wyższy status zawodowy i majątkowy niż ich rodzice, to już prawdopodobieństwo, że uda się to osobom urodzonym w latach 70-tch i 80-tych, jest dwukrotnie mniejsze.

Gdy rodzice widzą, że ich dzieci nie mają szans na lepsze życie, wówczas – cytując raport – może to prowadzić do „poczucia niepewności w szerokich grupach społecznych”. Z raportu wynika także, że „uboższe grupy społeczne wycofują się z demokracji”, przestają na przykład chodzić na wybory, przez co ich głos przestaje się liczyć. Minister Nahles uważa to za zjawisko alarmujące.

Szczególnie niebezpieczne jest ubóstwo dotykające dzieci. W Niemczech mogą być nim dotknięte dwa miliony dzieci, których rodzice mają problem ze stałym zatrudnieniem. Nahles niepokoi się także sytuacją osób pracujących na własny rachunek, które nie dbają o swoje emerytury.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/podzia%C5%82-niemc%C3%B3w-na-biednych-i-bogatych/a-38095798


reklama
reklama
reklama
01: Christmas 2016 200x200
13122016 zoio750x200 Image Banner 750 x 200
3miesiace Image Banner 160 x 600
17022016 adw-yes-zanox-wikorianska-180x150 Image Banner 180 x 150