GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Obława policyjna w koncernie Audi


/ 16.03.2017/ Ponad 100 policjantów przeszukało w środę biura firmy koncernu Audi w związku z aferą spalinową dieselgate. Tego samego dnia odbyła się doroczna konferencja firmy.

Na dorocznej konferencji (15.03.2017) prezes zarządu Audi AG Rupert Stadler chciał właściwie przedstawić wyniki firmy i naszkicować swoje plany na przyszłość. Niespodziewanie przeszkodziła mu w tym policja. Ponad stu funkcjonariuszy prokuratury i policji przeszukało biura w głównej siedzibie firmy w Ingolstadt (Bawaria) i szereg mieszkań jej pracowników. Akcja związana jest z wszczęciem przez prokuraturę w Monachium „postępowania przygotowawczego przeciwko nieznanemu sprawcy w związku z podejrzeniem oszustwa”.

Śledztwo prowadzą też prokuratury Badenii-Wirtembergii i Dolnej Saksonii. Także w obiektach Audi w tych krajach związkowych zostały przeszukane w środę biura. Półtora roku po wykryciu afery spalinowej w koncernie Volkswagena przyszedł czas na należące do Grupy VW zakłady Audi. Prokuratura bada, kto jest tam odpowiedzialny za manipulacje przy pomiarze emisji spalin.

reklama

– Nie zostało przeszukane ani moje biuro, ani mieszkanie – podkreślił Stadler. Zaznaczył jednocześnie, że wyjaśnienie afery jest obecnie dla niego „głównym zajęciem”. Wskazał też na pełne poparcie, jakiego udzielił mu w lutym br. zarząd koncernu Volkswagena.

Z uznaniem wyraziła się o akcji prokuratury rzeczniczka rządu Dolnej Saksonii Anke Pörksen, która stwierdziła, że dobrze, iż „prokuratorzy są tak wnikliwi”. Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil (SPD) zasiada też w zarządzie koncernu VW.

„Nigdy więcej”

Audi, VW i Porsche sprzedały w USA blisko 83 tys. samochodów z silnikami diesla i nielegalnym oprogramowaniem fałszującym wyniki emisji spalin. W ramach negocjonowania miliardowej ugody z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości Audi i VW przyznały się do manipulacji. Osiągnięty kompromis przewiduje, że Volkswagen odkupi samochody z silnikami diesla sprzedane w USA lub je zmodyfikuje. Akcja ta ma się rozpocząć w lipcu br.

źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/ob%C5%82awa-policyjna-w-koncernie-audi/a-37951061reklama
reklama
reklama
01: Christmas 2016 200x200
be jeans agora Image Banner 750 x 200
www.czesci-samochodowe-online.pl
remont Image Banner 200 x 200