Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
„Süddeutsche Zeitung”: Partie decydują o stanowiskach w Trybunale Federalnym

/12.03.20119/Głosowanie ws. nowych sędziów Federalnego Trybunału Sprawiedliwości BGH jest zdaniem „SZ” jedynie demokratycznym rytuałem, gdyż partie już dawno temu między sobą podzieliły te miejsca.
Wyboru, który odbędzie się z najbliższy czwartek, dokonuje Komisja Wyborcza Sędziów – gremium składające się z 16 posłów do Bundestagu i 16 landowych ministrów sprawiedliwości. Decyzje zapadną prawdopodobnie jednomyślnie, ponieważ wybór sędziów jest jedynie „demokratycznym rytuałem” kończącym „niezwykle dyskretną” procedurę – pisze Wolfgang Janisch w poniedziałkowym wydaniu „Sueddeutsche Zeitung”.
BGH jest niemieckim sądem najwyższym w sprawach cywilnych i karnych. Poszukiwanie właściwych kandydatów do BGH rozpoczyna się na pół roku przez wyborami – wezwaniem federalnego ministra sprawiedliwości do zgłaszania propozycji.
Decydują politycy
Prezesi Wyższych Sądów Krajowych wysuwają ze swojego grona odpowiednich kandydatów, prezesi sądów federalnych wskazują na rokujący nadzieję nowy narybek, ktoś z partii zna kogoś, kto też kogoś zna. Co poniektóry sędzia Trybunału
reklama

Konstytucyjnego sięga po telefon, podobnie jakiś premier kraju związkowego, który chciałby polecić swojego zasłużonego szefa kancelarii” – opisuje autor proces zbierania kandydatur.
To politycy wyszukują sędziów, którzy będą decydować o kierunku orzecznictwa – zaznacza Janisch. Za tym systemem przemawia to, że selekcja przez politycznie pluralistyczne gremium jest bardziej demokratyczna od nominacji w zaciszu gabinetu w ministerstwie sprawiedliwości. Parlamentarzyści z partii od lewa do prawa zapewniają „pewnego rodzaju pluralizm” – ocenia dziennikarz „SZ”.
Słabe punkty
To postępowanie ma jednak zdaniem Janischa także słabe punkty. W Komisji Wyboru Sędziów rządzi wielka koalicja czyli CDU,CSU i SPD. Opozycyjne FDP i Zieloni mogą być zadowoleni, jeśli dostaną po jednym stanowisku. Obserwatorzy BGH mogą wskazać osoby, które zrobiły karierę z polecenia CDU. To samo dotyczy protegowanych SPD.  Negocjacje przypominają „targowanie się na bazarze” – cytuje redakcja źródło znające praktykę ucierania stanowisk. 
Problemem nie jest brak kompetencji, lecz „zawężenie” kręgu kandydatów. „Ponieważ partie chadeckie i SPD dzielą sędziów na „ich” i „naszych”, poza systemem pozostają sędziowie, który nie chcą zabiegać o przychylność żadnej partii” – pisze Janisch. Największe szanse na nominację mają sędziowie, którzy utrzymują bliskie relacje z jednym z dwóch największych obozów politycznych.
„Wymiar sprawiedliwości sam się oszukuje, udając, że wszystko, co robi jest dalekie od polityki” – powiedział „SZ” Carsten Loebbert, prezes sądu w Lubece i członek zarządu Nowego Stowarzyszenia Sędziów. Jego zdaniem stanowiska sędziów powinny być rozdzielane w publicznych konkursach.
Upolityczniony, ale dobry prawnik
„SZ” podkreśla, że forsowani przez partie kandydaci, pomimo związków z polityką, są z reguły dobrymi prawnikami. Kiepscy specjaliści bez wiedzy fachowej  „polegliby” w sądowych potyczkach.reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Krzysztof Tokarz
„Renn Breslau miasto
złota i miłości“
Bonito.pl