Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Szefowa CDU: Nie chcemy UE jako superpaństwa

/11.03.2019/Emmanuel Macron wezwał Europejczyków „do odnowy Unii Europejskiej”. Szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer ucięła jego dywagacje. Podkreśla znaczenie państw narodowych. Zaapelowała również o szacunek dla Europy Środkowej. Nie jest tajemnicą, że dziś w UE to Berlin rozdaje karty, a nie Francja- więc sytuacja jest dość jasna. Zadłużony, targany wewnętrznymi sporami, męczony demonstracjami Paryż jest zbyt słaby, aby przeciwstawić się Berlinowi. Macron nie będzie miał wiele do powiedzenia, kiedy Niemcy będą miały inną wizję.

Szefowa CDU zastrzegła, że celem nie jest żadne "europejskie superpaństwo". Ponadto pisze Kramp-Karrenbauer znamienne zdanie: "Instytucje europejskie nie mogą rościć sobie prawa do moralnego prymatu wobec współpracy między rządami narodowymi. Odnowa Europy nie powiedzie się bez państw narodowych: to one tworzą demokratyczną legitymację i identyfikację" - . Współpraca między rządami i działania jako wspólnota są "równoprawnymi filarami" Unii - podkreśliła.
reklama


Powiedziała to co od dawna oczekiwano od europejskich liderów prawdę, że „istnieją nurty w islamie, które są nie do pogodzenia z "europejskimi wyobrażeniami o otwartym społeczeństwie". Dlatego Europa powinna, jej zdaniem, wspierać islamskie siły propagujące islam zgodny z europejskimi wartościami. Jedną z metod może być tworzenie na uczelniach katedr kształcących imamów w duchu oświecenia i tolerancji.
Szefowa CDU zaznaczyła, że w polityce gospodarczej należy pamiętać o prymacie wypracowywania zysku nad jego podziałem. Zaproponowała powołanie wspólnego rynku wewnętrznego dla banków. Szefowa CDU za błąd uważa kierunek uznała propozycje uwspólnotowienia długów, europeizację systemów socjalnych i próby wprowadzenia jednolitej płacy minimalnej dla całej UE.  To jasne stanowisko dla radykałów, którzy optowali za jakimś sztucznym tworem czyli jakimś „europejskim państwie”. Annegret Kramp-Karrenbauer  jasno wypowiedziała się przeciwko temu radykalnemu pomysłowi.
Ponadto odniosła się też do relacji z Europą Środkowo-Wschodnią. "Po upadku muru blisko 30 lat temu, miliony obywateli Europy Środkowej stały się członkami tej Wspólnoty" - pisze szefowa CDU, apelując o szacunek dla ich postaw i "specyficznego wkładu do naszej wspólnej europejskiej historii i kultury".
"Pomimo tego nie może być żadnych wątpliwości co do tego, że fundament wartości i zasad nie podlega żadnym negocjacjom" - podkreśliła Kramp-Karrenbauer. Wyraziła przy tym sprzeciw wobec wszelkich pomysłów podziału Unii na proeuropejskie elity i innych. "Zdobędziemy poparcie dla naszej nowej Europy tylko wtedy, gdy włączymy do niej wszystkich" - pisze Kramp-Karrenbauer w "Welt am Sonntag".
Głos rozsądku z Niemiec, po ostatnich latach nieprzemyślanych idei - to dobry prognostyk na przyszłość. Tym bardziej, że to właśnie Kramp-Karrenbauer  jest typowana na przyszłego  kanclerza.Źródło: www.fakty.interia.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.