POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Niemcy się zbroją na potęgę!


/ 22.02.2017/ Minister Ursula von der Leyen zapowiedziała powiększenie Bundeswehry. W ciągu najbliższych siedmiu lat pod bronią będzie u naszego zachodniego sąsiada prawie 200 tys. żołnierzy. Na tym nie koniec. Minister już zapowiedziała, że zwiększy również się liczba pracowników cywilnych wojska. Na razie w Niemczech trwa dyskusja o zwiększeniu wydatków na wojsko. Wygląda na to, że i to zostanie niebawem przeforsowane.

Niemiecka armia liczy obecnie 178 tys. żołnierzy. Cytowana przez media -niemiecka minister powiedziała, że Bundeswehra musi rosnąć ze względu na nowe zadania. Zapowiedziała, że do 2024 roku niemieckie siły zbrojne  będą liczyć ponad 198 tys. żołnierzy, a liczba cywilnych pracowników Bundeswehry zwiększy się do ponad 61 tys. Na tym nie koniec. Minister Ursula von der Leyen zapowiedziała rozbudowę sił do walki z cybernetykami. Ten ostatni to nowy rodzaj „sił” wprowadzany przez co raz więcej państw. Jest to odpowiedź na nowy sposób prowadzenia wojen również w cyberprzestrzeni. Warto przypomnieć, że zaraz po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku Bundeswehra liczyła 585 tys. żołnierzy. W  2016 roku osiągnęła najniższy poziom w całej powojennej historii RFN.  Pod bronią było zaledwie  166,5 tys. żołnierzy  Ponadto pojawiły się glosy o tym, że część uzbrojenia jest przestarzała i nie nadaje się do użytku. Jednak Niemcy zmieniły od 2016 roku politykę obronną i liczba żołnierzy ciągle systematycznie rośnie.

reklama
Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała podczas ostatniej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że Niemcy zgodnie z decyzjami NATO zwiększą do połowy przyszłej dekady wydatki na obronność z obecnie 1,2 proc. do 2 proc. PKB.

Jak informują media nie wszyscy niemieccy politycy zgadzają się z nowym trendem i zwiększaniem wydatków na obronność. Lewica i Zieloni sprzeciwiają się wyższym wydatkom na wojsko.

Nie ma jednak wątpliwości, że Niemcy zaczynają się zbroić i powiększać swoją armię. Polityka obronna zaczyna w budżecie i polityce niemieckiej odgrywać coraz większą rolę. Nie można wykluczyć, że również wydatki na armię będą jednym z punktów podczas zbliżającej się u zachodniego sąsiada Polski kampanii wyborczej. Należy się jednak spodziewać utrzymania, a nawet zwiększania tempa zbrojeń w Niemczech. Tego wymaga obecna coraz bardziej skompilowana sytuacja w polityce międzynarodowej. Pozostaje otwartym pytanie, czym Niemcy sfinansują zwiększone wydatki zbrojenia? Czy dalej będą realizować politykę dopłat do uchodźców? Czy zachcą  się w tej sytuacji „podzielić” uchodźcami z innymi krajami UE, po to aby mieć więcej pieniędzy na nowy sprzęt i ludzi dla Bundeswehry? Już wkrótce się o tym przekonamy,


źródło: http://www.bankier.pl


nowe Image Banner 160 x 600
banners_02032015 02A_db24_750x200 Image Banner 750 x 200
linia zielona Image Banner 300 x 250
Ori and the Blind Forest
Category Banner