POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Minister  spraw zagranicznych Niemiec chwali Polskę za obronność


/16.02.2017/Jak pisał portal interia.pl powołując się na Frankfurter Allgemeine Zeitung szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel oświadczył w czwartek, że choć uważa polską propozycję rozbudowy przez Europę sił nuklearnych za nierealną, to jest zbudowany gotowością Warszawy i innych stolic Europy Wschodniej do wzmacniania europejskich zdolności obronnych.

W wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Sigmar Gabriel powiedział, że propozycja z Warszawy, żeby Europa zafundowała sobie siły nuklearne, jest bardzo daleka od rzeczywistości. „Ale wykreślimy słowo "nuklearne"! To, że w Polsce myśli się poważnie o wzmocnieniu zdolności obronnych Europy, pokazuje dramatyczne zmiany sytuacji i jest dla mnie budujące" - powiedział Gabriel.
Niemiecki minister mówił, że Polska i inni wschodnioeuropejscy partnerzy myśleli do niedawna tylko o amerykańskim parasolu atomowym. „A teraz słyszymy z
Warszawy, że konieczna jest europejska polityka obronna" – mówi w wywiadzie dla FAZ szef niemieckiej dyplomacji.

reklama
Jednak o wiele ciekawszą informacją podaną przez szefa MSZ RFN jest to, że

Czechy i Rumunia podporządkowują swoje narodowe brygady strukturom dowodzenie Bundeswehry. "Byłem żołnierzem w czasach, w których taka sytuacja była nie do pomyślenia. To bardzo poruszające" - mówił Gabriel.

Opowiedział się również za budowaniem "nowej silnej Europy". "W przeciwnym razie ani pan (Donald) Trump, ani pan (Władimir) Putin, ani też Chiny nie będą traktować nas poważnie" – mówił w FAZ Sigmar Gabriel.

Zdaniem szefa MSZ Niemiec „Europa rożnych prędkości" istnieje już od dawna. Strefa euro czy też obszar Schengen są przykładami rożnych form integracji, w których nie wszystkie kraje UE uczestniczą. Wśród obszarów, gdzie jego zdaniem współpraca powinna się zacieśniać, na pierwszym miejscu wymienił strefę euro.

Nie powiedział jednak tego, że dalsze żądania zacieśniania kompetencji UE grozi pogłębieniem rozwarstwienia Unii. To zakamuflowany sposób na jej głęboki podział i w efekcie rozbicie Z kolei wprowadzenie euro do państw do tego nieprzygotowanych – doprowadziło do poważnego krachu Kryzys w znacznej części był spowodowanych  wprowadzeniem niektórych krajów do strefy euro tylko dla celów politycznych, bez jakichkolwiek podstaw popartych ekonomią.  
Źródło: Interia.pl, Frankfurter Allgemeine Zeitung,


banners_19032015 120x600_odeo24 Image Banner 120 x 600
Banery 2 300x250
duet Image Banner 300 x 250
remont Image Banner 750 x 200
17022016 adw-yes-zanox-wikorianska-180x150 Image Banner 180 x 150