POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Kaczyński w FAZ: Merkel to dla nas najlepszy wybór


/ 08.12.2017/ Pani Merkel to dla nas najlepszy wybór, przede wszystkim teraz, kiedy jej kontrkandydatem jest pan Schulz - mówi Jarosław Kaczyński w obszernym wywiadzie dla dziennika FAZ.

Prezes PiS ostro krytykuje Schulza za jego "słabość do Rosji" oraz brak kontroli nad sobą. "On jest lewicowym ideologiem. Pani Merkel nigdy nie wypowiadała się tak antypolsko jak on" – twierdzi Jarosław Kaczyński. W odróżnieniu od Schulza chwali on niemiecką kanclerz za wsparcie sankcji wobec Rosji i wysłanie niemieckich żołnierzy na wschodnią flankę NATO. O lansowanej ostatnio przez Merkel koncepcji Europy dwóch prędkości polski polityk mówi, "że ten pomysł regularnie pojawiał się i znikał", a "obecnie nie bierzemy go na poważnie". Zapytany o to, czy nie jest zaniepokojony wypowiedziami nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, że NATO się przeżyło, Jarosław Kaczyński odpowiada, że "niepokój to niewłaściwe słowo. Niektóre rzeczy są niejasne", ale Trump "ma jedną pozytywną cechę: nie miesza się w sprawy innych państw". Polski polityk przyznaje, że za czasów prezydentury Obamy prowadził "niełatwe rozmowy" z amerykańskim ambasadorem, ale "dziejsza Ameryka zdaje się nie interesować się wewnętrznymi sprawami naszego kraju i tak jest dobrze".

reklama"Ordo Caritatis"

Jarosław Kaczyński postuluje w wywiadzie reformę Unii Europejskiej, która jego zdaniem była sukcesem aż do momentu popełnienia dwóch błędów – Traktatu z Lizbony i kryzysu uchodźczego. Na uwagę, że Traktat Lizboński został w 2007 roku podpisany przez Lecha Kaczyńskiego, Jarosław Kaczyński odpowiada, że Polska "nie miała wtedy innego wyboru, ponieważ pani Merkel chciała przeforsować ten traktat przeciwko nam, dlatego musieliśmy się skoncentrować na ograniczonych ustępstwach". Na pytanie, dlaczego Polska nie zgadza się na przyjęcie uchodźców prezes "Prawa i Sprawiedliwości" podkreśla, że jest chrześcijaninem i katolikiem, ale "istnieje coś takiego jak ordo Caritatis, co nakazuje w pierwszej linii dbać o własną rodzinę, własną wspólnotę i własny naród. Do tego dochodzi prosty realizm. Dlatego rozsądek wymaga od nas, by pomóc tym ludziom na miejscu. Jesteśmy gotowi za to zapłacić" - zaznacza.


Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/kaczy%C5%84ski-w-faz-merkel-to-dla-nas-najlepszy-wyb%C3%B3r/a-37440322


20_06_superpromocjaNeo Image Banner 160 x 600
Stylebop.com
tirendo.pl
luty niskich cen Image Banner 750 x 200
BOLT Image Banner 250 x 250