Główna Redakcja Archiwum
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności  Jęśli tego nie akceptujsz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

(23.11.2021)Prawdy Polaków spod Znaku Rodła proklamowane przez naszych przodków na Kongresie Polaków               
w Berlinie 6 marca 1938 r. w największej sali widowiskowej Theater des Volkes, jako katechizm narodowy, „mały dekalog” polskości, stały się ogólnonarodowym dobrem, swoistym depozytem i międzypokoleniowym testamentem.

Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem!  Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!  – to zdania wciąż aktualne, mądre, uniwersalne, ponadczasowe i bardzo potrzebne dzisiejszym pokoleniom Polaków w Polsce i poza jej granicami.

Już wkrótce obchody 84. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

Prawdy Polaków spod Znaku Rodła, 84. Rocznica ogłoszenia Prawd Polaków

HISTORIA

Pięć Prawd Polaków ogłoszonych uroczyście w trakcie Berlińskiego Kongresu jest w istocie przysięgą, krzepiącym serca drogowskazem oraz wyznaniem polskości i miłości do Ojczyzny.              

W związku z 84. rocznicą ogłoszenia Prawd Polaków trwają przygotowania do uroczystości
w dniu 6 marca 2022 r. (niedziela) na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, która upamiętni członków Związku Polaków
w międzywojennych Niemczech – Polaków spod Znaku Rodła. Ogólnopolskie wydarzenie z udziałem gości z całej Polski będzie już XVIII edycją naszych wrocławskich spotkań spod Znaku Rodła w roku jubileuszowym – 100 lat powstania Związku Polaków w Niemczech (1922 – 2022).

Uroczystość spod Znaku Rodła we Wrocławiu  jest już marką samą w sobie od lat – jedyną taką w Polsce (trwają już przygotowania do XVIII edycji – projekt odbywa się nieprzerwanie z inspiracji Tadeusza Szczyrbaka od roku 2004).

Do zobaczenia zatem na Ogólnopolskim Święcie Polskiej Młodzieży spod Znaku Rodła we Wrocławiu, gdzie będzie wyjątkowa okazja do realizacji w praktyce nowoczesnego patriotyzmu spod Znaku Rodła w XXI wieku.


reklama
Tadeusz Szczyrbak

w praktyce nowoczesnego patriotyzmu spod Znaku Rodła w XXI wieku.

Pragnę zauważyć, że rok Jubileuszu 100 lat Związku Polaków w Niemczech (1922 – 2022) będzie obfitował w liczne upamiętnienia naszych przodków w Niemczech, wspomnienie Ks. Patrona dr. Bolesława Domańskiego Prezesa Związku Polaków w Niemczech w latach 30. XX wieku (150. rocznica urodzin, 14 stycznia 1872 – 14 stycznia 2022) oraz 90 lat od powstania Znaku Rodła – symbolu Polaków w Niemczech (8 listopada 1932 – 8 listopada 2022).

Nasze spotkanie na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, jedyne takie w Polsce nieprzerwanie od roku 2004, będzie sposobnością do spotkania Polaków znad Wisły i Odry. Rodaków, którzy licznie zamierzają przyjechać
do Wrocławia – współczesnej stolicy spod Znaku Rodła w XXI wieku.

Nasz ogólnopolski projekt obejmuje także stacjonarne uroczystości w całej Polsce z okazji Jubileuszu 100 lat Związku Polaków w Niemczech AD 2022, których scenariusz powstaje we Wrocławiu (Złotów – Zakrzewo, Racibórz, Szczecin, Opole, Międzyrzecz, Sztum, Kwidzyn, Bytów, Legnica, Kędzierzyn – Koźle, Olsztyn, Świdnica, Olesno, Piła, Bytom, Gliwice, Zabrze, Kraków i Warszawa).

Z radością informuję o autorskiej inicjatywie upamiętnienia Wielkiego Jubileuszu 100 – lecia powstania Związku Polaków w Niemczech, który będzie obchodzony i przypominany w roku 2022 w całej Polsce
ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie polska organizacja mniejszościowa zapisała chwalebnie karty działalności.

             

Ukoronowaniem międzywojennej działalności Polaków w Niemczech był Kongres Berliński ­­– świadectwo sprawności organizacyjnej, odwagi, etosu pracy oraz depozytu wiary przekazanego kolejnym pokoleniom w postaci Prawd Polaków spod Znaku Rodła.


P R O G R A M


84. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

                           Berlin, 6 marca 1938 – Wrocław, 6 marca 2022

                                          (XVIII ogólnopolska edycja)                                                                            

                     PROGRAM     6 marca 2022 r. (niedziela)

- godz. 8.30 uroczystość przy tablicy z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła (kościół pw. św. Marcina – Ostrów Tumski we Wrocławiu) – apel pamięci, złożenie kwiatów  i wieńców, obecność pocztów sztandarowych,

- godz. 9.20 – 9.30 VII Marsz Rodła przez Ostrów Tumski do Archikatedry wrocławskiej

- godz. 10.00  Msza św. w Archikatedrze wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela – przewodniczy  
JE Ks. Prof. dr hab. Ignacy Dec Biskup Senior Świdnicki

- godz. 12.30 część merytoryczna – artystyczna w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego


Z a p r o s z e n i e

dla wszystkich miłośników dobrej prozy na wyjątkowe spotkanie z Krzysztofem Tokarzem  autorem książki

RENN

Breslau miasto złota i miłości

KIEDY: 24.11.2021 (środa)  godz. 17:30-19:00

GDZIE: restauracja IBERICO,

ul. Wita Stwosza 55 (okolice Rynku) we Wrocławiu

Udział w wydarzeniu bezpłatny, należy jedynie zgłosić swoje przybycie  pisząc pod adres e-mail: renninfo@interia.pl. Ilość miejsc ograniczona,  decyduje kolejność zgłoszeń.
Na spotkaniu przestrzegamy zaleceń  związanych z obostrzeniami covidowymi.

Ogłoszenie społeczne
reklama
Ogłoszenie społeczne