Powrót

POLITYKA

Niemcy przeciwni budowie elektrowni atomowej w Polsce. Zamieszanie wokół jej budowy jest im bardzo na rękę!


Niemcy są przeciwni budowie polskiej elektrowni atomowej, dlatego zamieszenie wokół projektu jest im na rękę. Jak podawały media nowe wieści dotyczące budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej były bardzo niepokojące. Rząd Tuska do tej pory w tej sprawie niemal milczał. Kilka dni temu  dowiedzieliśmy się o kilku zaskakujących rzeczach, a mianowicie chodzi o lokalizację. Okazuje się, że niemal pewna lokalizacja w gminie Choczewo może jednak ulec zmianie. Tyle, że zmiana na tym etapie, to w praktyce zablokowanie tego tak ważnego strategicznego obiektu. W najlepszym wypadku – jak mówią eksperci przesunięcie w czasie nawet o 6-9 lat.


Publikacja: 22.01.2024

Przypomnijmy, że 19 września 2023 roku były już wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję o wskazaniu miejsca, w którym powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa. Wojewoda podpisał decyzję o wskazaniu lokalizacji inwestycji w pierwszą polską elektrownię jądrową. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe rozpocznie budowę pierwszego tego typu obiektu w gminie Choczewo, a dokładna lokalizacja do Lubiatowo-Kopalino. To około 17 kilometrów w linii prostej od Łeby.  Ale teraz okazuje się, że plany, a także nawet rozpoczęte już działania administracyjne, mogą być nieaktualne. Zamieszanie wywołała nowa wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.  17 stycznia 2024 roku podczas wizyty w Chojnicach miała podważyć dotychczasowe decyzje poprzedniego rządu. Jak czytamy w Dzienniku Bałtyckim, wojewoda miała powiedzieć, że „ta decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana, ale cały czas rozważamy, czy słusznie. Są też różne głosy na temat wybranej technologii Najbliższe miesiące będą decydujące”.

Od dawna wiadomo, że Berlin nie che, aby u nas powstała elektrownia atomowa. Mówiąc wprost Niemcy przeciwni planom Polski. Wadze landowe nawet domagały się interwencji niemieckiego rządu, aby ten zablokował projekt, wykorzystując swoje wpływy w Polsce i we władzach Komisji Europejskiej.
Już marcu ubiegłego roku prorządowy niemiecki portal dw.com donosił, że władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego - jednego z niemieckich landów - domagają się interwencji rządu w Berlinie w sprawie planów budowy elektrowni jądrowej w polskiej gminie Choczewo. Jak czytamy pisał portal, Niemcy mieli nawet pretensje o to, że strona polska strona od 2,5 miesiąca ma nie odpowiadać na wątpliwości Niemców.  - Jesteśmy przeciwni budowie elektrowni jądrowej, bo tej technologii nie da się kontrolować - mówił NDR Till Backhaus, minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Jak dodał, "nie ma ani jednego spotkania niemieckich ministrów środowiska, które nie dotyczyłoby sytuacji związanej z bezpieczeństwem w belgijskich czy francuskich elektrowniach jądrowych".

Chociaż jeszcze nie tak dawno niemiecki tagesschau.de informował, że przejście Polski na energię jądrową jest wspierane politycznie przez całe spektrum partyjne – to już nie jest zbyt aktualne. Nawet wspominana niemiecka stacja sama przyznaje, że z polskiej perspektywy Niemcy popadają w błąd w polityce energetycznej – najpierw uzależnienie od rosyjskiego gazu, a teraz odejście od energetyki jądrowej.   
Zamieszanie wokół budowy elektrowni atomowej w Polsce jest jak najbardziej na rękę Berlinowi. Po cichu Niemcy liczą na to, że inwestycja, albo bardzo odwlecze się w czasie, albo w ogóle nigdy nie powstanie.
Źródło: https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/niespodziewane-zamieszanie-wok%C3%B3%C5%82-polskiej-elektrowni-j%C4%85drowej-rz%C4%85d-zmieni-lokalizacj%C4%99/ar-AA1na4Mj?ocid=msedgdhp&pc=DCTS&cvid=1ca7a21ef41e4271b 09bad0305037c6d&ei=54, https://www.money.pl/gospodarka/niemcy-przeciwni-planom-polski-chca-interwencji-rzadu-6874942117219136a.html, https://www.tagesschau.de/ausland/europa/polen-atomenergie-103.html,


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama