POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

RFN. Elektroniczna obroża dla groźnych islamistów


/02.02.2017/ W RFN stworzona została możliwość elektronicznego dozoru niebezpiecznych Islamistów. To następstwo zamachu terrorystycznego w Berlinie, dokonanego przez znanego władzom islamistę.

Nowelizacja uprawnień Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) przewiduje, że w przyszłości będzie można stosować system dozoru elektronicznego (SDE) wobec niebezpiecznych ekstremistów. Warunkiem jest, że władze stwierdzą, iż ze strony tych osób występuje zagrożenie np. dokonania zamachu. Nowelizację ustawy przyjął w środę (1.2.17) niemiecki rząd.

Zaostrzenie zasad po zamachu

Porozumienie w tej sprawie zawarli szefowie dwóch resortów: wewnętrznego Thomas de Maiziere (CDU) i sprawiedliwości Heiko Maas (SPD) w następstwie zamachu na berliński jarmark świąteczny. Sprawcą zamachu, w którym zginęło 12 osób, był znany policji islamista.

reklama
Nowelizacja ustawy przewiduje, że BKA będzie mógł zastosować elektroniczną obrożę wobec osoby, po której można się spodziewać dokonania zamachu, lub będzie wskazywać na to jej zachowanie. Pierwotnie planowano, że system dozoru elektronicznego będzie mógł być stosowany tylko w przypadku osób, które już mają wyrok skazujący za czyn terrorystyczny. Jednak po ostatnim zamachu terrorystycznym w Berlinie projekt ustawy został zaostrzony.

Na podstawie znowelizowanej ustawy BKA  będzie mógł wydać zakaz przebywania określonych osób w określonych miejscach i będzie mógł kontrolować jego przestrzeganie.

Opozycja przeciwna obroży

Ekspertka opozycyjnej partii Zielonych ds. polityki wewnętrznej Irene Mihalic stwierdziła w rozmowie z agencją prasową AFP, że elektroniczne obroże są wyrazem czystej "polityki symboli" i są nieprzydatne w profilaktyce działań terrorystycznych. Zdaniem zielonej polityk, rząd federalny musi wreszcie przestać prezentować rozwiązania, które mijają się z realnymi wymogami polityki bezpieczeństwa.


Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/rfn-elektroniczna-obro%C5%BCa-dla-gro%C5%BAnych-islamist%C3%B3w/a-37371952


wyprzedaz-grudzien-styczen-uroda styczen 2017 Image Banner 300 x 600
3miesiace Image Banner 336 x 280
01: Christmas 2016 200x200
2016-08-31 750x200px_ona Image Banner 750 x 200