POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Kontrowersyjny były szef PE Martin Schulz – kandydatem SPD na kanclerza?


Mateusz Kurowski


/ 25.01.2017/ Sigmar Gabriel rezygnuje z kandydowania na urząd kanclerza oraz z przewodnictwa SPD i jednocześnie proponuje  swojego partyjnego kolegę i byłego kontrowersyjnego szefa PE Martina Schulza.

Polityk SPD Sigmar Gabriel rezygnując z kandydowania na kanclerza sprawił, że to  Schulz zmierzy się w walce o fotel kanclerski z obecną Cesarzową Europy Angelą Merkel.  Przewodniczący SPD Sigmar Gabriel swoją decyzję zapowiedział na łamach niemieckiej prasy, a potwierdził na spotkaniu z klubem poselskim socjaldemokratów. „Gdybym kandydował, to przegram, a ze mną SPD” – tłumaczył. To bardzo ciekawe, bo czy naprawdę w starciu z Merkel ma je Martin Schulz?

Przewodniczący SPD na kandydata socjaldemokratów na kanclerza zaproponował Martina Schulza, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. To nie koniec awansu ulubieńca polskiej lewicy Martina Schulza. Nie dość, że będzie twarzą niemieckiej socjaldemokracji w nadchodzących wyborach, to zgodnie z zapowiedziami ma też przejąć przewodnictwo partii. Ta wizja ma bardzo realne szanse się ziścić, bo zapowiedział to  sam Sigmar Gabriel, który przedstawia sam siebie jako zwolennika połączenie tych dwóch funkcji.

reklama


Na to wygląda, że wizja Martina Schulza w roli szefa partii wkrótce się spełni, bo taką właśnie  propozycję zaaprobowało kierownictwo SPD. Ostatecznie  na zostać zatwierdzone na posiedzeniu szefostwa partii SPD. Dopiero po tym posiedzeniu zostanie już oficjalnie ma ogłoszony kandydat tej partii na kanclerza Niemiec. Ale to wydaje się być już tylko formalnością.

Jak informowały niemieckie media, na wspólnej konferencji prasowej z Martinem Schulzem w Berlinie Gabriel powiedział, że zrezygnował z kandydatury na kanclerza, ponieważ Schulz ma rzekomo lepsze szanse na zwycięstwo. Gabriel rozpływał się w superlatywach mówiąc o byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Gabriel wychwalał Schulza mówiąc o nim, że jest wielkim socjaldemokratą, socjaldemokratycznym Europejczykiem. Gabriel nawet posunął się do niezbyt przystającego do rzeczywistości i ówczesnej działalności „chwalonego”, że ten rzekomo jest człowiekiem, „który buduje mosty i wie, co jest ważne dla nas i całej Europy". Można o byłym, lewicowym przewodniczącym PE wysnuć z jego niudacznych poczynań dokładnie odwrotne wnioski. Słynął z buty i arogancji. Nie liczył się ze zdaniem innych. Był postacią - która dzieliła, antagonizowała, i podsycała swoimi nie zawsze mądrymi wypowiedziami - konflikty, zamiast je gasić.  Jego butne zachowanie i niebyt fortunne teksty pod adresem Polski, i to całkiem liczne, przeczą przesadnie dobrej opinii o Schulzu o człowieku rzekomo “budującym mosty”. On rczej je wysadzał i niszczył.

Martin Schulz mówił, że "jest bardzo poruszony" propozycją kandydowania na kanclerza. Media już dawno temu donosiły, że Schulz- i to od kilku miesięcy intensywnie - zabiegał o nominację jego osoby jako kandydata SPD na urząd kanclerza Niemiec. Wydeptywał partyjne ścieżki i to  jak widać skutecznie, bo dopiął po długich staraniach w końcu swego.

W tej układance i przymiarkach niemieckich socjaldemokratów znajdzie się też miejsce dla Sigmara Gabriela. Ten obecny minister gospodarki i wicekanclerz, miałby przejąć pałeczkę po obecnym szefie niemieckiej dyplomacji Franku-Walterze Steimeierze. To właśnie Steinmeier jest wspólnym kandydatem SPD i CDU/CSU na urząd prezydenta Niemiec. Tak więc „wierchuszka” SPD podzieliła już „skórę” i lukratywne, eksponowane posady pomiędzy siebie. Ciekawe co na to niemieccy wyborcy? Czy zatańczą jak im zagra trio: Gabriel, Steinmeier i Schulz?


banners_19092015 Banner_200x200 Image Banner 200 x 200
banners22062016 750x200-povleceni Image Banner 750 x 200
Ananas Image Banner 160 x 600
wyprzedaz-grudzien-styczen-uroda styczen 2017 Image Banner 300 x 250
070113 Katowice Image Banner 160 x 600