POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Czy używane z Niemiec, „polskie” Leopardy to po prostu złom?


Marek Koprowski


/24.01.2017/ Niedawno media informowały o tym, że w Syrii armia turecka straciła bezpowrotnie już około 10 Leopardów 2A4. W wielu polskich mediach  pojawiły się negatywne opinie o Leopardach w kontekście używania ich przez Wojsko Polskie.
Według portalu niezależna.pl "Pancerz czołgu jedynie z przodu posiada wystarczającą grubość dającą ochronę natomiast po bokach i z tyłu jest znacznie cieńszy w porównaniu chociażby do amerykańskiego M1A2 Abrams, czy brytyjskiego Challenger 2. Ta przypadłość starego typu Leoparda sprawia, że  przez to ten czołg jest bardziej wrażliwy na ataki z broni przeciwpancernej. Dodatkową wadą „polskich” Leopardów nie posiadają tzw. pancerza reaktywnego ani systemu aktywnej obrony, dzięki której byłby w stanie likwidować zagrożenie jakie stanowią chociażby pociski przeciwpancerne, oraz wyrzutnie rakietowe. Pamiętamy jakim wielkim sukcesem okrzyknięto kiedy Niemcy sprzedały Polsce za duże pieniądze zużyte i już w swojej armii niepotrzebne czołgi?  Polskie  głównie lewicowe i mainstreamowe media odtrąbiły wówczas wielki sukces i cudowny nabytek dla polskiej armii. Nieco innego zdania niż niezalezna.pl jest autor artykułu pt.  “Tureckie Leopardy w Syrii. Jakie wnioski dla Polaków?” zamieszczonego na portalu Interia.pl. Lecz i on zastanawia się jakie wnioski mogą wyciągnąć z działań w Syrii polskie wojska pancerne? Jeden jest chyba dla wszystkich oczywisty, po tym co widzimy jak w praktyce one działają... Przede wszystkim musimy znów wydać gigantyczne pieniądze zakupy w Niemczech. Zmuszeni jesteśmy nabyć konieczny sprzęt do modernizacji Leopardów będących “na emeryturze” w polskiej armii. Pocieszeniem jest według Interia.pl to, że  wszystkie utracone przez Turków czołgi były wersjami niezmodernizowanymi, a

reklama
„polskie” Leopardy 2A4 mają dość spore możliwości modernizacyjne. W ubiegłym roku podpisano umowę dotyczącą współpracy w ramach programu modernizacji polskich czołgów do standardu Leopard 2PL. Do 2020 roku ma zostać zmodernizowanych 128 czołgów. Zgodnie z informacjami jakie pojawiły się w mediach modernizacja ma objąć zwiększenie odporności balistycznej wieży poprzez zainstalowanie pancerza modułowego firmy IBD Deisenroth Engineering i wykładzin przeciw odłamkowych. Ale to nie cały lifting jaki, mają przejść używane niemieckie czołgi sprzedane polskiej armii kilka lat temu. Mają w tych pojazdach zostać wymienione układy stabilizacji armaty i napędów wieży z hydraulicznych na elektryczne. Będą też zmodernizowane  przyrządy obserwacyjno-celownicze działonowego i dowódcy.

Jak informuje portal Interia.pl ze względu na braki budżetowe w MON, Instytut Uzbrojenia zrezygnował z aktywnych systemów ochrony, wzmocnienia dna kadłuba oraz instalacji systemu zarządzania polem walki.  Nie starczyło już kolejnych milionów na zainstalowanie aktywnych systemów ochrony, takie jak niemiecki ADS, które są w stanie zestrzelić praktycznie każdy przeciwpancerny pocisk kierowany. W tym wszystkie poradzieckie.

Jak napisali eksperci Zespołu Badań i Analiz Militarnych: "Nie są to też już czołgi pierwszej młodości”.  To prawda, a nawet nie były wtedy kiedy zostały zakupione. Już wówczas na modernizację i części polskie MON wydało trochę grosza. Jak widać na ten “spadek po niemieckich czołgistach” wydamy kolejne miliony

W Polsce w Leopardy wyposażona jest 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej z Żagania. Dysponuje ona czterema batalionami czołgów. Dwoma w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej i dwoma w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej.

Polska potrzebuje nowoczesnych czołgów, ale czy zakup używanych, do których ciągle trzeba dokładać i tak nigdy nie będą "naj" – był dobrze przemyślany? Nie lepiej było zakupić nowe i zarazem nowoczesne, spełniające wymogi współczesnego pola walki czołgi, niż teraz pakować gigantyczne pieniądze w niekończące się modernizacje i naprawy starych niemieckich Leopardów?

Źródło: http://facet.interia.pl, www.niezalezna.pl
www.czesci-samochodowe-online.pl
Szalone Dni 24-26.01 Image Banner 160 x 600
BTS 100816 pl-MSSTORE-180x150-Surface-Pro-4-Banners Image Banner 180 x 150
wyprzedaz Image Banner 750 x 200
22_01_huawei Image Banner 120 x 600