POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Pierwszy, ostrożny bilans sylwestra w Kolonii. Kontrole „nafris”/02.01.2017/Sylwester 2015 w Kolonii stał się synonimem brutalnych ataków na kobiety. Rok później do tak zmasowanych incydentów nie doszło, ale momentami było "gorąco".

Kolońska policja chciała uniknąć sytuacji, która przed rokiem miała miejsce na placu przed dworcem głównym. Odpowiednia intensywne były więc przygotowania. Sił policyjnych było w mieście dziesięciokrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

"Funkcjonariusze w sylwestrowa noc w Kolonii skontrolowali kilkaset osób i stwierdziliśmy, że w okolicach dworca głównego przebywa kilkaset osób, których wygląd wskazywał na pochodzenie z Afryki. Kontrolowano je na tyłach dworca przy Breslauer Platz:policjanci stwierdzali ich tożsamość i status przyznany im przez niemieckie władze" – jak kolońska policja informowała ubiegłej nocy na portalach społecznościowych Twitter i Facebook.

„Nafris”

Ponadto około 300 osobom kazano wysiąść z pociągów na stacji Deutzer Bahnhof po przeciwnej stronie Renu i już tam dokonywano kontroli.  – Osoby te były przepytywane, stwierdzaliśmy ich tożsamość i nikogo pochopnie nie puszczono  – powiedział komendant kolońskiej policji Juergen Mathies w niedzielę rano (1.1.2017).

reklama
Sztab policji zdecydował się wysłać w nocy do miasta dwa dodatkowe oddziały, po stu policjantów każdy, jako posiłki, kiedy wokół dworca zaczęło robić się „gorąco”. Na Twitterze policja określała sprawdzane osoby jako „nafris” czyli „intensywnych sprawców o wyglądzie północnoafrykańskim”.

Pierwszy ostrożny bilans

W rok po zmasowanych seksualnych atakach na kobiety ubiegłej nocy w Kolonii świętowano sylwestra przy wzmożonych środkach bezpieczeństwa. Zdawano sobie sprawę, że oczy wszystkich zwrócone są właśnie na to miasto. Jak podkreślił komendant policji – "tak precyzyjne przygotowanie było słuszne i konieczne". W samym centrum ulice i place patrolowało 1500 uzbrojonych częściowo w pistolety maszynowe policjantów, którzy dokonywali kontroli dokumentów. W okolicach katedry zakazane było odpalanie fajerwerków.

Pierwszy bilans policji i władz miejskich jeszcze w nocy był ostrożnie pozytywny. Na popołudnie policja zapowiedziała konferencję prasową, na której chce podać szczegóły.

W noc sylwestrową przed rokiem wokół dworca głównego doszło do zmasowanych ataków seksualnych na kobiety. Świadkowie podawali, że wygląd domniemanych sprawców wskazywał na ich pochodzenie z krajów Afryki północnej i krajów arabskich. Wielu z nich było uchodźcami.

Wczesnym rankiem w Nowy Rok policja informowała jedynie o dwóch zgłoszonych przypadkach molestowania seksualnego. Zatrzymano jednego podejrzanego, w drugim przypadku trzech sprawców zbiegło.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/pierwszy-ostro%C5%BCny-bilans-sylwestra-w-kolonii-kontrole-nafris/a-36966642


buty zimowe Image Banner 750 x 200
emag_banners_wow WOW_300x250 Image Banner 300 x 250
0908film film_180px_150px_v2 Image Banner 180 x 150