POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Komentarz: zamach na berliński jarmark – dzień, który zmieni Niemcy


/ 21.12.2016/ Takiego zamachu w Niemczech obawiano się już od dawna. Obawy ziściły się. Ale nie skończy się tylko na ofiarach ataku. Berlin zmieni ten kraj. KOMENTARZ

Berliński zamach wstrząsnął Niemcami. Szok. Niedowierzanie. 12 ludzi nie żyje, prawie 50 jest rannych, w tym wielu ciężko. Był to atak na cały kraj, na żyjące w wolności niemieckie społeczeństwo. I skierowany był przeciwko szczególnie pokojowemu symbolowi – jarmarkowi świątecznemu, przez który w czasie adwentu przewijają się miliony ludzi. Zresztą nie tylko Niemców, ale i turystów z całego świata, którzy chcą zrelaksować się i w atmosferze przedświątecznej radości spędzić kilka godzin. Odpocząć co nieco od codziennego stresu i pokręcić się wśród kolorowych stoisk.

reklama


Dlatego ten zamach, ten morderczy akt terroru, skierowany był przeciwko nam wszystkim, którzy chcemy żyć w sposób wolny i nieskrępowany. To akt barbarzyństwa przeciwko naszemu pragnieniu wolności. I dlatego berliński terror zmieni Niemcy. Nie jesteśmy już, tak jak od dawna się mówiło, na celowniku międzynarodowego terroryzmu. Jesteśmy jego ofiarami. Tak jak przed nami Anglicy, Francuzi, Hiszpanie, Izraelczycy, Amerykanie i inni.

Cios w serce

Jest przy tym nieistotne, czy mamy do czynienia z psychicznie chorym zabójcą, samotnym wilkiem opętanym żądzą zabijania czy też z całą grupą islamskich fundamentalistów; obojętnie, kto się za tym kryje - był to cios w serce wolnego społeczeństwa. Uderzenie także w chrześcijański symbol, bo właśnie jarmark świąteczny jest wyrazem niemieckiej i europejskiej tradycji oraz tożsamości.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/komentarz-zamach-na-berli%C5%84ski-jarmark-dzie%C5%84-kt%C3%B3ry-zmieni-niemcy/a-36850258


banners_19092015 Banner_200x200 Image Banner 200 x 200
beglossy new Image Banner 750 x 200
mikolaj  Image Banner 300 x 250
praktyczne iKonto Image Banner 160 x 600