POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Tragedia w Berlinie. Policja: cieżarówka celowo wjechała w tłum


/20.12.2016/  Kierujący ciężarówką, która wjechała wczoraj wieczorem w tłum na jarmarku świątecznym w Berlinie, zrobił to celowo. Domniemanym sprawcą jest 23-letni Pakistańczyk. W szoferce ciężarówki znaleziono martwego Polaka.

W poniedziałek wieczorem, ok. godz. 20 czarna ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała w tłum na jarmarku świątecznym na Breitscheidplatz w Berlinie, obok słynnego Kościoła Pamięci (Gedächtniskirche). Straż pożarna podała, że 9 osób zginęło na miejscu, 48 leży w szpitalach, kilka z nich w ciężkim stanie. Liczba ofiar śmiertelnych powiększyła się w nocy do 12 osób - poinformowała berlińska policja.

Domniemany sprawca tragedii najpierw uciekł. Kilkanaście minut później policja zatrzymała podejrzanego.

W kabinie ciężarówki znaleziono martwego mężczyznę, który, jak powiedział Winfried Wenzel, rzecznik berlińskiej policji, "prawdopodobnie stracił życie w wyniku obrażeń poniesionych w wypadku". W nocy policja potwierdziła, że martwy mężczyzna ma polskie obywatelstwo. 

reklama


Jak powiedział stacji n-tv świadek zdarzenia, wszystko działo się bardzo szybko. - To wielki szok. Widziałem ranne osoby i te, którym nie można było już pomóc - relacjonował mężczyzna.

Ciężarówka pochodzi z okolic Szczecina

Deutsche Welle udało nam się skontaktować z pracownikiem firmy, do której należy ciężarówka. Jak zaznaczył, kierowcą ciężarówki był 31- letni krewny właściciela firmy. - Wykluczamy, że mógł być zamieszany w sprawę. On ma rodzinę - powiedział polskiej redakcji DW pracownik firmy. Dodał, że ustalono na podstawie sygnału GPS, że ciężarówka przez 2 godziny (ok. godziny 17-tej) stała w jednym miejscu w Berlinie. Poinformowano też DW, że kierowca jechał sam, bez pasażera. Ostatni kontakt z nim pracownicy firmy mieli ok. godziny 15-tej. Ciężarówka pochodzi z okolic Szczecina. Mężczyzna podejrzewa, że ciężarówka została skradziona. Co stało się z polskim kierowcą, nie wiadomo. 31-latek wiózł stal z Turynu do Berlina do firmy ThyssenKrupp.

Zdarzenie w Berlinie przywołuje w pamięci dramatyczne zdjęcia z Nicei, gdzie 14 lipca zginęło 87 osób w tym zamachowiec.

 "Nie będziemy wznosić betonowych murów"

Na miejscu tragedii byli obecni burmistrz Berlina Michael Müller (SPD) i senator ds. wewnętrznych Andreas Geisel (SPD). 

Szef związku zawodowego niemieckiej policji Rainer Wendt odparł w rozmowie dla kanału Phoenix zarzuty, że miejsce tragedii miało być niedostatecznie zabezpieczone. - Nie będziemy najściślej strzeżonym więzieniem, czego życzyliby sobie terroryści. Nie będziemy wznosić betonowych murów. Nie zmienimy naszego stylu życia - powiedział Wendt. 

źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/tragedia-w-berlinie-policja-cie%C5%BCar%C3%B3wka-celowo-wjecha%C5%82a-w-t%C5%82um/a-36838207


praktyczne iKonto Image Banner 750 x 200
produkty z darmowa Image Banner 120 x 600
banners_19092015 Banner_200x200 Image Banner 200 x 200
weekend darmowej Image Banner 300 x 250