POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

O dobrej współpracy polsko -niemieckiej – prezydent Andrzej Duda i Joachim Gauck/ 12.12.2016/ Prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przyleciał w niedzielę do Berlina, aby z prezydentem RFN Joachimem Gauckiem i jego partnerką Danielą Schadt wysłuchać koncertu zamykającego obchody 25-lecia podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami.

Koncert laureatki tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, Veriko Tchumburidze, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, miał miejsce w berlińskim ratuszu.

Na oficjalnej stornie Prezydenta RP czytamy:

„- Po dziesięcioleciach burz, po dziesięcioleciach dramatów, przyszły dziesięciolecia dobrej przyjaźni opartej na prawdzie, opartej na partnerstwie i wzajemnym zrozumieniu" - powiedział prezydent Andrzej Duda przed koncertem.

Zaznaczył, że podczas licznych spotkań z prezydentem Gauckiem w roku obchodów 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu, "z wdzięcznością i szacunkiem" wspominali tych, którzy położyli fundamenty pod tę współpracę. - Począwszy od polskich i niemieckich biskupów, poprzez kanclerza Willy'ego Brandta i wielu polityków, którzy do zacieśnienia tej przyjaźni przez lata się przyczynili - powiedział Andrzej Duda”.

reklama
Prezydent Polski podziękował również Joachimowi Gauckowi za współpracę.

„ - Panie prezydencie, miałem zaszczyt i przyjemność współpracować z panem niecałe półtora roku, ale spotkaliśmy się, łącznie z dzisiejszym dniem, siedem razy. To była, jest i będzie dla mnie niezwykle dobra i pouczająca współpraca – powiedział”.

Joachim Gauck oznajmił, że wobec przyjaźni okazywanej mu przez Dudę "czuje się swobodnie" i rezygnuje z wygłoszenia przygotowanego tekstu, a w zamian będzie mówić "z głowy".

. - Ufam, że przyjaźń i empatia, jaka nam towarzyszy, będzie także istniała między panem a moim następcą – powiedział prezydent Niemiec Joachim Gauck.

Prezydent RP powiedział ponadto, iż Joachim Gauck, który za trzy miesiące kończy swoje urzędowanie. - Ale jestem przekonany, że pan prezydent nie kończy swojej misji, jeżeli chodzi o polsko-niemiecką współpracę. Ze swojej strony jako prezydent Rzeczypospolitej, który będzie jeszcze przez kilka lat urzędował, obiecuję panu prezydentowi, że będę się starał czynić wszystko, aby współpraca polsko-niemiecka i relacje naszych społeczeństw układały się jak najlepiej – oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP pochwalił  Joachima Gaucka  za to, że ten:"budował wielką godność urzędu prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Jak mówił, może go zapewnić, że Polacy zapamiętają go jako tego, który był prezydentem przyjaznym, był prezydentem dialogu, który budował wzajemny szacunek między naszymi państwami i społeczeństwami”.

Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: ówczesny premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher.  Traktat ten jest uzupełnieniem polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990 r.

Było to już siódme spotkanie polskiego prezydenta  z jego niemieckim odpowiednikiem. W ostatnim czasie zanotowano wiele kontaktów na najwyższych szczeblach. Relacje polsko-niemieckie powróciły do stanu dobrych i stabilnych. Nie udało się zniszczyć potencjału jaki w nich tkwi nawet podczas chwilowych perturbacji i wciągania relacji polsko-niemieckich do rozgrywek polsko-polskich,


źródło: http://www.prezydent.pl


banners_19092015 Banner_200x200 Image Banner 200 x 200
zimowe kreacje Image Banner 160 x 600
13052016 netcredit-2015-12-300x250 Image Banner 300 x 250
750x200_Canvas_v4