GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Otwarto nowy most kolejowy, łączący polską Bielawę Dolną z niemiecką Horką/ 08.12.2016 /Będą mogły pojechać tędy pociągi z Wrocławia do Berlina. Most położony jest ok. 15 kilometrów na północ od Zgorzelca. Linia kolejowa łączy Węgliniec z niemiecką Horką.

Inwestycja Polskich Linii Kolejowych kosztowała ogromne pieniądze, bo aż 23 mln zł, z czego prawie 17,5 mln pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. Nowy most zapewni najkrótsze połączenie kolejowe z Wrocławia do Lipska i Berlina. Po modernizacji  będzie mogło korzystać w ciągu doby aż 150 pociągów towarowych. Przez most będą mogły także przejeżdżać pociągi pasażerskie.
Budowlańcy nadal kończą roboty wykończeniowe, m.in. zabezpieczenie nasypów przy moście, które ochronią obiekt w czasie wylania Nysy Łużyckiej.

reklamaBudowę nowego mostu poprzedził demontaż starej konstrukcji. Nowy most będzie o 8 m dłuższy i o ponad metr wyższy.
Nowa przeprawa pozwoli na szybką jazdę pociągów Te będą mogły nią pokonywać mając 120 km/h na liczniku. Jazda pociągów będzie się odbywać po dwóch torach . Most został wyposażony w nowe urządzenia automatyki i telekomunikacji, co zwiększy przepustowość. Również po stronie niemieckiej granicy ciągle trwają jeszcze prace. Narodowy zarządca infrastruktury kolejowej (DB Netz) rozbudowuje i elektryfikuje linię kolejową Knappenrode – Horka.

Ta inwestycja może być bardzo istotna dla wymiany towarowej, ale również pozwoli na powstanie nowych i wygodnych połączeń kolejowych Polski i Niemiec. To właśnie połączenia kolejowe są już od wielu lat kulejącą nogą transportu. O ile transport kołowy, a nawet lotniczy rozwijały się to w kolejnictwie odnotowywano zupełnie odwrotny trend. Głośne było wygaszanie połączeń kolejowym pomiędzy Wrocławiem, a Berlinem i Dreznem. Być może ta nowa inwestycja mostowa przyczyni się w przyszłości do zmiany tego stanu rzeczy.
źródło: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw

reklama
reklama
reklama
160x600 06.05.2016
banner  - navi expert 300x250
banners_2007 180x150 Image Banner 180 x 150
080611 728x90_pl Image Banner 728 x 90