POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Deutschlandfunk: Polska stawia na NATO i USA


/02.11.2016/Unia Europejska chce stać się w polityce bezpieczeństwa bardziej niezależna od USA. Polska jednak stawia pod tym względem bardziej na USA i NATO niż na unijnych partnerów – pisze portal rozgłośni Deutschlandfunk (DLF).

To, że USA cieszą się w sprawach obronności większym zaufaniem niż europejscy sąsiedzi Polski ma długą tradycję – pisze dziennikarz radia Deutschlandfunk Florian Kellerman wyjaśniając, że, w odróżnieniu od Niemiec i Francji, Polska u boku USA wzięła udział w drugiej wojnie irackiej. Jak dodaje autor, także wcześniejszy rząd Platformy Obywatelskiej nie przywiązywał specjalnej wagi do wspólnej europejskiej polityki obronnej, a obecny rząd kontynuuje tę politykę.

reklama


"Procentowo Polska już od lat wydaje więcej na obronność niż np. Niemcy. To jeden z powodów, dlaczego Warszawa nie dowierza europejskim partnerom" – pisze Deutschlandfunk, cytując w tym kontekście Marka Madeja z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Do tego dochodzi, pisze niemiecki portal, że wielu polskich decydentów powątpiewa, czy Niemcy i Francja w wystarczający sposób chciałyby zadbać o polskie interesy bezpieczeństwa. W Warszawie "nie zapomniano, że Berlin długo opierał się stacjonowaniu oddziałów NATO na wschodniej flance Sojuszu".

Ostrożność Polski może się jednak zmienić, jeśli przyszły prezydent USA Donald Trump rzeczywiście pójdzie na zbliżenie z Rosją – spekuluje cytowany przez Deutschlandfunk Marek Madej.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/deutschlandfunk-polska-stawia-na-nato-i-usa/a-36607909


mikolaj  Image Banner 750 x 200
emag_banners_wow WOW_300x250 Image Banner 300 x 250
konkurs Image Banner 300 x 600
17022016 adw-yes-zanox-wikorianska-200x200 Image Banner 200 x 200