POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Niemcy: alarmujący wzrost liczby ataków na policjantów


/ 30.11.2016/ Funkcjonariusze policji i służb ratunkowych w Niemczech coraz częściej stają się ofiarami ataków. Minister sprawiedliwości planuje zaostrzenie kar.

„Codziennie odnotowujemy blisko 50 ataków z uszkodzeniem ciała na funkcjonariuszy policji” – skarży się niemiecki Związek Zawodowy Policjantów (GdP). Odpowiedzią ministra sprawiedliwości Heiko Maasa (SPD) są plany zaostrzenia kar za ataki na policjantów i innych funkcjonariuszy publicznych.

– Liczba napaści na policjantów i służby ratunkowe rośnie. Policjanci codziennie są brutalnie atakowani, czy to przez skrajnie prawicowych „Obywateli Rzeszy” (Reichsbürger), czy przez lewicowych ekstremistów. Jest to nie do zaakceptowania – powiedział w Berlinie Maas (SPD) agencji prasowej DPA.

W październiku br. tzw. „Obywatel Rzeszy” z Bawarii, skrajnie prawicowego ruchu nie uznającego państwowości Republiki Federalnej Niemiec, zabił policjanta i ranił trzech innych.

reklamaSurowsze kary za ataki na policjantów

Według projektu, który minister sprawiedliwości zamierza przedłożyć jeszcze w tym roku, zaostrzony i rozszerzony ma zostać art. 113 Kodeksu karnego. Artykuł ten reguluje przestępstwa „stawiania oporu funkcjonariuszom”. Podjęcia takich kroków domagają się też szefowie resortu spraw wewnętrznych niemieckich krajów związkowych.

Naciska też Związek Zawodowy Policjantów. – Od siedmiu lat domagamy się, żeby czynne napaści na funkcjonariuszy policji były kwalifikowane jako przestępstwo – powiedział bawarskiej rozgłośni (Bayerischen Rundfunk, BR) szef GdP Oliver Malchow.


Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/niemcy-alarmuj%C4%85cy-wzrost-liczby-atak%C3%B3w-na-policjant%C3%B3w/a-36580326


banners_19092015 Banner_200x200 Image Banner 200 x 200
1. Jesienne trendy premium Image Banner 750 x 200
3 miesiace Image Banner 120 x 600
Westwing Home & Living