POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Przyjaciele Putina w Europie umacniają swoją pozycję


/ 15.11.2016/ Rosja rozbudowuje swoje tradycyjne wpływy w Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej. UE jest na przegranej pozycji, mimo miliardowego wsparcia i jej zabiegów dyplomatycznych.

Wbrew wszelkim prognozom w wyborach prezydenckich w Bułgarii społeczeństwo postawiło na Rumena Radewa. Także w Moskwie uczczono pewnie jego zwycięstwo szampanem. Radew, generał lotnictwa w stanie spoczynku, zamierza znowu powiązać swój kraj – jeden z najbiedniejszych w UE – z Rosją. Dowodem tego zbliżenia ma być chociażby pomoc Rosji w rozbudowie energetyki jądrowej w Bułgarii. Za czasów komunizmu związki tego państwa z „wielkim bratem” były tak ścisłe, że bułgarska gazeta partyjna słowo w słowo przejmowała treści rosyjskiej „Prawdy”, propagandowej tuby Moskwy.

reklama












Przyjaciel Rosji stanie także na czele byłej sowieckiej republiki Mołdawii. Niedzielne wybory prezydenckie wygrał socjalista Igor Dodon, również polityk, który chce postawić w przyszłości na bliskie stosunki z Moskwą. Kapitał polityczny Dodon zbił na swoim zaangażowaniu w walkę z korupcją szalejącą w prozachodnim przywództwie kraju. Związki Mołdawii z Unią Europejską – jej udział w unijnym programie Partnerstwa Wschodniego czy zniesienie dwa lata temu przez UE obowiązku wizowego dla obywateli tego kraju, nie były już w stanie przeszkodzić sukcesowi prorosyjskiego Dodona.

Przyjaciele „putinowskiej demokracji”

Bułgaria i Macedonia nie są odosobnione. Viktor Orban, premier Węgier, państwa członkowskiego UE, w swojej koncepcji „nieliberalnej demokracji” jednoznacznie powołuje się na prezydenta Rosji Władimira Putina. Logiczne, że z Rosją związana jest też największa inwestycja Węgier po 1989 roku – rozbudowa o dwa reaktory elektrowni jądrowej Paks na południe od Budapesztu. Elektrownia powstała w latach 80. XX wieku oparta jest na radzieckiej technologii. Także tym razem nowe reaktory będą budowali Rosjanie – rosyjski koncern państwowy Rosatom a Moskwa ma udzielić Węgrom na to kredytu w wysokości 10 mld euro.

Jak stwierdza dpa, także w Polsce, mimo jej skomplikowanych historycznie stosunków z Rosją, na niej wydają się być wzorowane interwencje rządowe w mediach i ograniczanie działalności instytucji demokratycznych.

Długa lista fanów

W kandydującej do UE Macedonii zagorzałym fanem Putina był rządzący "żelazną ręką" wieloletni premier Nikola Gruewski, obecny szef konserwatywnej Partii Macedońskiej Jedności Narodowej. Kiedy przeciwko jego rządom w 2015 roku wyszły na ulice tysiące ludzi, w obronę wziął Gruewskiego rosyjski MSZ.



Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/przyjaciele-putina-w-europie-umacniaj%C4%85-swoj%C4%85-pozycj%C4%99/a-36393734


praktyczne iKonto Image Banner 750 x 200
Masterpass Image Banner 160 x 600
banners_2007 180x150 Image Banner 180 x 150
2015-12-01a 300x250-redro Image Banner 300 x 250
www.czesci-samochodowe-online.pl