POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Jak bogata jest ukraińska elita władzy?


/ 03.11.2016 / Ukraińscy politycy i urzędnicy zadeklarowali w swoich oświadczeniach nawet majątki wartości milionów euro. Oświadczenia majątkowe są wymogiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który zapewnia Ukrainie pomoc finansową.

Obowiązek składania oświadczeń majątkowych nakłada przyjęta ustawa, którą wymógł na ukraińskim rządzie Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Czy to wypali, to już inna sprawa. Celem tego jest walka z powszechną na Ukrainie korupcją i zagwarantowanie transparentności.

Do niedzieli (30.10.2016) posłowie do Rady Najwyższej Ukrainy, członkowie rządu i urzędnicy państwowi mieli złożyć oświadczenia majątkowe i o dochodach. 

W deklaracjach wyszło na jaw, że np. ukraińska minister zdrowia Uljana Suprun ma na wspólnym koncie z mężem cztery miliony dolarów. Kiedy na korytarzu budynku parlamentu reporter zapytał ją o to, minister odpowiedziała lapidarnie: - W naszej rodzinie nie ma problemów finansowych. Mimo to będę służyła państwu.

Średnia dochodów: poniżej 300 euro

Ukraiński minister sprawiedliwości Pawlo Petrenko posiada na koncie milion dolarów i 500 tys. dolarów w gotówce, którą trzyma w domowym sejfie. – To jest wszystko, co uważam za niezbędne. To wystarcza mi na życie – komentował.

reklamaŚrednie wynagrodzenie na Ukrainie wynosi równowartość ok. 300 euro miesięcznie, minimalna pensja to 51 euro. Niektórzy emeryci dostają tylko 80 euro miesięcznie i muszą wyżyć za to przy wciąż rosnących cenach.

Nowy premier Wołodymyr Hrojsman, zaprzyjaźniony z prezydentem Petro Poroszenką, jest nie tylko szefem ukraińskiego rządu, ale także właścicielem nieruchomości. Ich wynajem przynosi mu spore dochody. Majątek premiera opiewa na 1,5 mln dolarów. Do tego dochodzą wpływy z czynszów w wysokości 53 tys. euro. 

Mer Kijowa Witali Kliczko wpisał do swojego oświadczenia majątkowego ponad 9 mln euro i siedem rowerów, a także nieruchomości i udziały w firmach za granicą.

Petro Peroszenko oceniany na 867 mln euro

Pierwszy polityk w państwie, prezydent Petro Poroszenko wiedzie prym na liście najbogatszych Ukraińców. Stan jego konta bankowego: 23,7 mln euro. Cały majątek ukraińskiego prezydenta ocenia się na 867 mln euro, doniósł tygodnik „Nowoje Wremia”. Poroszenko posiada jeszcze ponad 100 przedsiębiorstw za granicą, m.in. w Rosji. Na Facebooku prezydent Ukrainy napisał, że wszystkie nieruchomości, cały majątek nabył, kiedy nie był jeszcze prezydentem, czyli przed 2014 rokiem.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/jak-bogata-jest-ukrai%C5%84ska-elita-w%C5%82adzy/a-36237734


wygodne iKonto Image Banner 750 x 200
produkty z darmowa Image Banner 300 x 600
SkiOpening Image Banner 300 x 250
banners_19032015 200x200_odeo24 Image Banner 200 x 200