POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

„Tagesspiegel”: Zwiastun zmian polsko-niemieckich relacji? Polski prezydent chwali Niemcy i Merkel


/ 27.10.2016 / „Tagesspiegel” pisze o pochwałach polskiego prezydenta pod adresem Niemiec i Angeli Merkel. To daje nadzieję na istotną zmianę w polsko-niemieckich relacjach – zaznacza gazeta.

Od chwili zwycięstwa PiS w wyborach parlamentarnych jesienią 2015 roku, „elementem codziennej pracy rządu w Polsce stało się przestrzeganie przed Niemcami, ich przewagą w Europie i rozpowszechnionym wśród elit pociągiem do romantycznej gloryfikacji Rosji” – pisze w stołecznej „Tagespiegel” Christoph von Marschall.

Niemiecki dziennikarz przypomina, że poprzedni, liberalny rząd w Polsce „traktował Niemcy jako dobrego sąsiada i najlepszego sojusznika”. Kulminacją tego było berlińskie wystąpienie ówczesnego szefa polskiej dyplomacji o roli Niemiec – przypomina von Marshall. Wtedy Radosław Sikorski powiedział, że Niemcy są dla Europy i Polski „niezbędnym narodem”, a on sam nie obawia się niemieckiej potęgi, obawia się natomiast niemieckiej bezczynności. Dlatego, w opinii "Tagesspiegel" na uwagę zasługuje to, jak pozytywnie teraz prezydent Duda wyraża się o Niemczech.

reklama

Andrzej Duda chwali Niemcy w rozmowie opublikowanej na łamach czasopisma „Polski Przegląd Dyplomatyczny”. Prezydent mówi, że osobiście nie boi się Niemiec, że „silne ekonomicznie Niemcy leżą w interesie Polski”, tak jak „silne militarnie Niemcy”. Ponieważ „potrzebujemy silnego sojusznika w NATO” - tłumaczy. Ale i „Niemcy potrzebują Polski, solidarnej z partnerami UE, szczególnie w obszarze polityki energetycznej” – zaznacza polski prezydent.

Dyskusję na temat przywódczej roli Niemiec w UE, 44-letni prezydent nazywa „zbyteczną”. „Niemcy są najbogatszym, najpotężniejszym i najbardziej wpływowym państwem w Europie. I w następnych dziesięcioleciach z pewnością to się nie zmieni. Kropka” – podkreśla Andrzej Duda w wywiadzie dla „Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego”.

W opinii Christopha von Marshalla prezydent RP "przeciwstawia się opinii, że Niemcy są zbyt wyrozumiałe wobec Władimira Putina". Niemiecki dziennikarz podkreśla, że także Andrzej Duda zna wyniki sondaży społecznych, według których większość Niemców nie jest pewna, czy przyszłaby z pomocą partnerom NATO w Polsce i krajach bałtyckich w razie zagrożenia ze strony Rosji. Ale ta wiedza, jego zdaniem, nie zmienia w niczym opinii prezydenta Polski o niemieckiej kanclerz. Zdaniem Andrzeja Dudy „Angela Merkel jest jedyną osobą, która ma jeszcze minimalny wpływ na Władimira Putina” i „dokładnie zna zagrożenia dla Europy ze strony dzisiejszej Rosji” – pisze „Tagesspiegel”. 
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/tagesspiegel-zwiastun-zmian-polsko-niemieckich-relacji-polski-prezydent-chwali-niemcy-i-merkel/a-36160604


na maksa internet Image Banner 160 x 600
02: Psy 200x200
17022016 750x200 Image Banner 750 x 200
suwaki Image Banner 336 x 280
1.  Jesienna Wyprzedaz  Image Banner 250 x 250