DOLNY ŚLĄSK KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA
reklama
reklama
reklama

"25 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Bilans relacji". Wykład wygłosił premier kraju związkowego Brandenburgii oraz Koordynator Polsko-Niemieckiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej Dietmar Woidke / fotorelacja // 25.10.2016 / Fundacja im. Friedricha Eberta oraz Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowały w poniedziałek 24 października we  Wrocławiu, po kilku latach przerwy po raz kolejny wykład ku czci Willy’ego Brandta. Wystąpienie pod tytułem "25 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Bilans relacji" wygłosił premier kraju związkowego Brandenburgii oraz Koordynator Polsko-Niemieckiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej Dietmar Woidke.

Wykład odbył się w jednej z sal Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta. Zaplanowano również uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między Dolnym Śląskiem i Brandenburgią z udziałem premiera Woidke oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.

Słowo wstępne wygłosił rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Jezierski. Po nim zabrał głos przedstawiciel Fundacji Eberta jednego ze współorganizatorów wykładu poświęconego Willemu Brandtowi. Jednak najwięcej zainteresowania wzbudziło wystąpienie premiera kraju związkowego Brandenburgii, który pełni jednocześnie funkcję  Koordynatora Polsko-Niemieckiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej Dietmar Woidke. Premier Brandenburgii ocenił bardzo wysoko współpracę z Dolnym Śląskiem i Polską.  Nawiązał również do przeszłości Powiedział, że kiedy było NRD niewiele wiedziano o Polsce. Wtedy panowała oficjalna „przyjaźń” PRL i NRD. Dodał, że w Niemczech doceniano wkład Polaków w obalenie komunizmu w całej Europie. Premier Brandenburgii docenił wartość współpracy młodzieżowej Podziękował rządowi

reklama

polskiemu za wniesieni wyższego wkładu i wyraził nadzieję, że również Bundestag przyzna na ten cel większe środki. Jednocześnie dodał, że ma świadomość tego, że o wiele więcej Polaków uczy się języka niemieckiego niż Niemców polskiego.  Woidke nie omieszkał odnieść się również do obecnej sytuacji. Powiedział, że za Odrą nie rozumieją co obecnie dzieje się wokół Trybunału Konstytucyjnego czy z wolnością mediów. Stwierdził, że Niemcom ze względów historycznych nie wypada być tym który poucza Polskę jak ma postępować. W jego opinii stosowną instytucją jest Unią Europejska. Jak zaznaczył tam już się toczą przeciwko Polsce postępowania czy zostają wdrażane mechanizmy unijne. Zapytany odpowiedział nieco prowokacyjnie. Polacy słynną z umiłowania wolności i on uważa że nie dadzą jej sobie odebrać. Można było to zrozumieć jako ukryte przeświadczenie, iż w przyszłości dojdzie w Polsce do buntu społecznego, który obali obecną władzę. Taka sugestia nie była sformułowana wprost, lecz wydźwięk tej wwypowiedzi niemieckiego polityka był dość jednoznaczny.   

Wracając do przykładu współpracy Dolnego Ślaska z Niemcami bardzo interesującym punktem jest połączenie kolejowe Wrocławia z Berlinem. Jak wiadomo było ono stopniowo likwidowane Najpierw skrócono trasę pociągu, potem całkiem go zabranowygodne iKonto Image Banner 750 x 200
rabat_torebiki_Image Banner 160 x 600
emag_banners_wow WOW_300x250 Image Banner 300 x 250
banners_02032015 02A_db24_120x600 Image Banner 120 x 600
tirendo.pl
11 procent rabatu Image Banner 160 x 600