POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Prezydent Putin w Berlinie. Mały szczyt w formacie normandzkim


/ 20.10.2016/ Prezydent Putin pozostaje sobie wierny. Zawsze każe na siebie czekać. Tak było też i dziś w Berlinie, gdzie przybył z półgodzinnym spóźnieniem na spotkanie z kanclerz Merkel i prezydentami Francji i Ukrainy.

Kanclerz Angela Merkel zaprosiła do Berlina na mały szczyt w formacie normandzkim prezydenta Francji Hollande'a, prezydenta Ukrainy Poroszenkę i prezydenta Rosji Putina.

Głównym tematem rozmów jest sytuacja na wschodniej Ukrainie, gdzie wciąż jeszcze toczą się walki między rosyjskimi separatystami i ukraińskimi oddziałami rządowymi.

reklamaSzefowa niemieckiego rządu wysuwa pod adresem Rosji poważne zarzuty odnośnie sytuacji w Syrii. – Pod względem humanitarnym sytuacja jest jeszcze tragiczniejsza i to bezsprzecznie za sprawą syryjskich i rosyjskich ataków powietrznych na bezbronnych ludzi, szpitale, lekarzy – powiedziała Merkel, zaznaczając, że wobec takiej sytuacji na stole muszą pojawić się wszystkie opcje, nawet sankcje.

– Najpierw trzeba jednak rozważyć, w jaki sposób można by złagodzić cierpienie ludzi – zaznaczyła.

Ostatnie spotkanie w formacie normandzkim miało miejsce na początku października ubiegłego roku w Paryżu. 

Angela Merkel w maju 2015, po aneksji Krymu, była w Moskwie. Mińskie porozumienie pokojowe zawarte zostało w lutym 2015 r., ale do dziś nie doprowadziło ono do trwałego zawieszenia broni między prorosyjskimi separatystami i rządowymi oddziałami ukraińskimi.

Pierwotnie na środę planowana była właściwie wizyta Putina w Paryżu, lecz została niespodziewanie odwołana.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/prezydent-putin-w-berlinie-ma%C5%82y-szczyt-w-formacie-normandzkim/a-36093093


banners_2007 160x600 Image Banner 160 x 600
Czechy 22112012 Image Banner 300 x 250
750x200_Canvas_v4
Stylebop.com