POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Zakończyła się konferencja  „POLSKA POLITYKA WSCHODNIA” / fotorelacja/  


/ 17.10.2016/ W dniach 13-15 października 2016 roku  Wojnowicach koło Wrocławia odbyła się kolejna już konferencja pt. POLSKA POLITYKA WSCHODNIA. Patronat nad konferencją objął Minister Spraw Zagranicznych RP Witold Waszczykowski. W sobotę ostatnim dniu trwania konferencji odbyły się dwa panele. Pierwszy z nich nosił tytuł „Gdzie jest dziś nowa Europa Wschodnia”. Paneliści: Cornelius Ochmann, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej, Rebecca Harms, europosłanka, wiceprzewodnicząca Frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim. A także Balazs Jarabik, Carnegie Europe i Anastazja Sergeyeva ze Stowarzyszenia za „Wolną Rosję”.  Na tak postawione pytanie gdzie obecnie jest ta nowa Europa Wschodnia padały rożne odpowiedzi. Na przykład Cornelius Ochmann twierdził, że Polska od niedawna znalazła się w obszarze „Europy

reklama
Północnej” czytaj tej bogatszej, bardziej stabilnej. Ale jednocześnie podkreślił, że triumfem rosyjskiej propagandy jest wrzucanie wszystkich krajów takich jak Polska, Czechy, Słowacja do jednego worka i nazywanie ich Europą Wschodnią. Z kolei Rebecca Harms, europosłanka, wiceprzewodnicząca Frakcji Zielonych w PE powiedziała, że dla zachodnich Europejczyków Europa Wschodnia zaczyna się za Berlinem. O ile w wielu obszarach kraje z Europy Środkowej są rożnie przyporządkowywane, to w biznesie dalej funkcjonują jako państwa Europy Wschodniej. Z takim poglądem zgodzili się wszyscy dyskutanci, że Polska, Węgry czy Czechy dla zachodniego biznesu to nie zachód, a wschód.

Z kolei w panelu pt. „ Perspektywy relacji polsko- ukraińskich” rozmówcami byli: Andrzej Brzeziecki, Nowa Europa Wschodnia, Michał Potocki z Dziennika Gazety Prawnej, Piotr Bajor, naukowiec Uniwersytetu Jagielońskiego, Michał Kacewicz Newsweek i Bogumiła Berdychowska, niezależna publicystka. W tej części nie mogło zabraknąć oczywiście „Wołynia”. O filmie padło wiele słów.  Na przykład ostentacyjnie nie chciał o nim mówić dziennikarz z Newsweeka. Z kolei Michał Potocki z Dziennika Gazety Prawnej powiedział, że to dobry moment, że ten film powstał. Z kolei Bogumiła Berdychowska grzmiała na polski Sejm, że odważył się w końcu podjąć uchwałę potępiającą ludobójstwo polskiej ludności na Wołyniu. Jednak dla przyszłości relacji polsko – ukraińskich to nie Wołyń będzie determinantem. Równie ważna jest kwestia masowo napływających ostatnio uchodźców z Ukrainy. Oni już teraz pojawiają się na polskim rynku pracy w masowej ilości. To może w przyszłości budzić kontrowersje, a nawet wywoływać protesty polskich pracowników. Tak przynajmniej uważali niektórzy prelegenci w czasie tego panelu. Oceniano również polską i ukraińską politykę. Wniosek jaki wypływał z tej dyskusji był taki, że żadna ze stron nie uniknęła błędów. Obecny prezydent Ukrainy i państwo ukraińskie zbytnio zlekceważyły Polskę. Dyskutanci mówili, że ochłodzenie na linii Warszawa – Kijów zaczęło się jeszcze za poprzednich rządów PO-PSL.  Ciekawą uwagę zgłosiła  Rebecca Harms. Powiedziała, że Warszawa starając się na arenie UE reprezentować interesy Ukrainy  - była lekceważona w Kojowie bo panowało przekonanie, że sama nic nie zrobi bez pozwolenia z Berlina. Z kolei w Brukseli uważano, że nie należy traktować Warszawy zbyt poważnie, bo mówi to co jej każe Kijów. W tym co zauważyła  wiceprzewodnicząca Frakcji Zielonych w PE jest ziarnko prawdy. Polskie elity nie chciały tego same dostrzec.
banners30062016 05_DS_750x200v1 Image Banner 750 x 200
10102016 Image Banner 120 x 600
PS VR Image Banner 300 x 250
fotojoker Image Banner 160 x 600
Banner 180x150