POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Wolfgang Thierse  we Wrocławiu. Obecna polska władza nie należy do jego „ulubieńców”


Krzysztof Tokarz


/ 05.10.2016/ Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu oraz Centr um im. Willy'ego Brandta zorganizowały spotkanie z byłym prezydentem Bundestagu Wolfgangiem Thierse w ramach projektu „Herkunft Breslau – pochodzenie ze Lwowa“.Projekt poświęcony jest niemieckiej przeszłości Wrocławia jak również polskiej historii Lwowa.

 Polityk SPD powiedział, że obecna władza w Polsce nie należy do jego “ulubieńców”. Skrytykował Polskę za spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. Przedstawił jako przykład do naśladowania Niemcy , gdzie jest zachowana wolność i niezależność mediów. To była aluzja to tego co działo się w Polsce wokół TVP. Sam Thierse przyznał, że są w Niemczech siły które oficjalne mainstreamowe niemieckie media nazywają „Lügenpresse”.

reklama
Były prezydent Bundestagu powiedział, że Unia Europejska znajduje się w bardzo niebezpiecznym momencie. Nie wykluczał nawet jej rozpadu. Brexit według  Wolfganga Thierse nie jest bynajmniej jedynym zagrożeniem czy oznaką słabej kondycji UE. Niemiecki socjaldemokrata uważa, że nie powinno się Brytyjczyków dopuszczać do wspólnego rynku. Uzasadniał to tym, że jeśli Europa do tego dopuści, że Brytyjczycy będą jedynie czerpać profit z Brexitu unikając obciążeń, to znajdą się kolejne kraje, które zechcą pójść w ich ślady.  Niemiecki polityk straszył tym, że w Europie coraz częściej dochodzą do władzy ruchy nacjonalistyczne. Wśród tych państw wymienił również Polskę. Ponadto polityk SPD nie wykluczał, że za kilka lat, dwa może trzy dojdzie do realizacji planu we wnętrz UE- tzw. “Europy dwóch prędkości”. Ujął to w ten sposób, że powstanie wewnątrz UE blok państw, które zechcą się mocniej integrować i będą takie kraje, które pozostaną na marginesie tego procesu. Polityk SPD bez ogródek powiedział, że czy tak się stanie czy też nie, zależy tylko od dwóch najsilniejszych graczy Niemiec i Francji. Jednocześnie uważał, że porozumienie francusko- niemieckie wcale nie jest jeszcze przesądzone. Wspomniał, że Francję i Niemcy czekają wybory i może się jeszcze zmienić układ polityczny.  Wolfgang Thierse przyznał, że UE poniosła klęskę. Już dziś nikt  nie mówi i  dalszym rozszerzaniu jej struktur. Z kolei za wielkie niebezpieczeństwo uznawał wzrost poparcia dla AfD. To właśnie Alternatywa dla Niemiec burzy spokój obecnie rządzącej Niemcami koalicji CDU- SPD. AfD postrzegana jest nawet przez polityka socjaldemokracji jako zagrożenie, chociaż na wzroście jej popularności nie traci lewica, lecz chadecja.

Wolfgang Thierse urodził się w 1943 roku – jak sam podkreślił nie we Wrocławiu lecz w Breslau. Powiedział, że wiele razy musiał „walczyć“ o to w różnych miejscach, aby nie mówiono o nim, że urodził się we Wrocławiu – lecz w Breslau. Dodał, że w mieście swojego urodzenia bywał wiele razy. Jego rodzina po wojnie trafiła do byłej NRD, do Turyngii. Skarżył się, że w byłej NRD nie można było nazywać się „wypędzonym” lecz funkcjonował termin „Umsiedler” / przesiedleniec/. Twierdził, że już jako polityk wiele razy toczył spory z zawodowymi działaczami Związku Wypędzonych. Często,  to on w odróżnieniu od nich, był prawdziwym wypędzonym, ponieważ  oni często pochodzili na przykład z  Bawarii.     


cenowa rewolucja Image Banner 160 x 600
lotto DIP Image Banner 750 x 200
darmowa dostawa dron Image Banner 160 x 250
Stylebop.com
12012015_baners triverna_hs_120x600 Image Banner 120 x 600