POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Nie o takie święto chodziło. Tłum wygwizdał Merkel i innych prominentów


/ 04.10.2016 /Obchody Dnia Jedności Niemiec w Dreźnie przybrały nieoczekiwany obrót. Rozwścieczony tłum wygwizdał kanclerz Merkel i innych prominentów. Sytuacja w mieście jest napięta.

Naoczni świadkowie opisują, że droga kanclerz Merkel i innych, oficjalnych gości tegorocznych obchodów Dnia Jedności Niemiec do Muzeum Transportu na Nowym Rynku, w którym rozpoczęły się uroczystości święta zjednoczenia kraju, przypominała drogę przez mękę. Zamiast oklasków i pozdrowień, czołowi niemieccy politycy zostali wygwizdani i obrzuceni wyzwiskami. Dostało się nie tylko pani kanclerz, ale także prezydentowi Joachimowi Gauckowi i przewodniczącemu Bundestagu Norbertowi Lammertowi.

reklama


Protesty utrzymywały się także po mszy ekumenicznej w słynnym Kościele Mariackim. Kilkuset demonstrantów skandowało wrogie hasła i wznosiło okrzyki "zdrajcy", "wynocha" i "Merkel musi odejść". Słychać było także gwizdy i głośne buczenie. Media podają, że wśród demonstrantów byli liczni zwolennicy antyislamskiego ruchu Pegida i konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Wśród nich także jeden z założycieli tej partii Lutz Bachmann.

 

Napięta sytuacja w stolicy Saksonii

Jak poinformowała krótko drezdeńska policja na Twitterze, funkcjonariusze sił porządkowych byli zmuszeni odsunąć dodatkowo rozjuszony tłum, utrzymywany na wszelki wypadek w bezpiecznej odległości, żeby zaproszeni do Drezna prominenci mogli w miarę spokojnie wejść do gmachu muzeum, w którym uroczyście powitał ich premier Saksonii Stanislaw Tillich.

Tegoroczne obchody Dnia Jedności Niemiec w Dreźnie upływają w napiętej atmosferze pod osłoną zmasowanych jednostek policji i innych służb. Do miasta ściągnięto ponad 2 tys. 600 funkcjonariuszy. Policyjne radiowozy blokują główne ulice, uniemożliwiając w ten sposób zorganizowanie spontanicznych manifestacji antyrządowych.   Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/nie-o-takie-%C5%9Bwi%C4%99to-chodzi%C5%82o-t%C5%82um-wygwizda%C5%82-merkel-i-innych-prominent%C3%B3w/a-35947498


banners_230614 200x200 Image Banner 200 x 200
Lato_2016_ Image Banner 300 x 250
2016-08-31 120_600px_nc_on Image Banner 120 x 600
11 procent rabatu Image Banner 750 x 200