DOLNY ŚLĄSK KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA
reklama
reklama
reklama

Rozpoczął się VII Kongres Regionów / fotorelacja/


/ 27.09.2016 / Dolny Śląsk, kolejny raz staje się największym w Polsce miejscem spotkań przedstawicieli administracji samorządowej, państwowej oraz świata nauki i biznesu. Sesją plenarną w sali koncertowej Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu rozpoczął się VII Kongres Regionów, którego przewodnim tematem w tym roku są „Nowoczesne Regiony przyjazne mieszkańcom”. Podczas otwierającej Kongres sesji plenarnej, w której udział wziął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośłąskiego dyskutowano o globalizacji miast, rozwoju i aspiracjach polskich metropolii. Gościem specjalnym Kongresu jest prof. Saskia Sassen z Columbia University in the City of New York, która w niezwykle interesujący sposób mówiła o politycznych, gospodarczych i kulturowych wymiarach współczesnej globalizacji.

W tegorocznym Kongresie tematem przewodnim spotkań i dyskusji jest idea regionów nowoczesnych i przyjaznych dla mieszkańców. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami i doświadczonymi praktykami rozmawiamy o tym, jak budować nowe przestrzenie do życia, jak umiejętnie godzić interesy dużych metropolii, ich otoczenia oraz obszarów peryferyjnych. Tych ważnych zagadnień nie można rozpatrywać bez pytania o przyszłość samorządu i jego miejsce w systemie prawno-politycznym naszego kraju.

Przed nami dwa dni licznych dyskusji panelowych. Jestem przekonany, że tegoroczna edycja Kongresu Regionów jest wyjątkowym wydarzeniem. Wszystkim uczestnikom życzę miłego pobytu na Dolny Śląsk i wielu pozytywnych wrażeń z udziału w Kongresie - mówił podczas otwarcia Kongresu Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Organizatorzy kongresu zaplanowali ponad trzydzieści paneli poruszających wszystkie istotne z punktu widzenia funkcjonowania samorządów sprawy – ochronę zdrowia, gospodarkę, finanse, edukacje, infrastrukturę, współpracę z rządem. Ten ostatni aspekt wydaje się bardzo ważny. Powstają nowe regulacje, planowane są różne reformy – wszystkie będą miały ogromny wpływ na stan budżetów samorządowych, a co za tym idzie – nie tylko na jakość naszej pracy, ale również ocenę tej pracy przez społeczeństwo. Kongres Regionów to okazja do kontynuacji naszego dialogu. Tego wewnętrznego – między samorządami, żeby o wspólnych sprawach mówić jednym głosem, i zewnętrznego – przede wszystkim z rządem, aby nasza współpraca układała się możliwie najlepiej - powiedział marszałek Cezary Przybylski.


Kongres Regionów jest miejscem spotkań przedstawicieli administracji samorządowej i państwowej oraz świata biznesu, nauki i organizacji pozarządowych, a także reprezentantów sportu, kultury i mediów. W czasie dwóch dni sesji plenarnych i dyskusji panelowych omawiane są dobre praktyki oraz tematy związane z rozwojem miast i regionów. Podczas uroczystej Gali wręczane zostają prestiżowe nagrody w rankingu Prezydentów Miast N15 (Newsweek) oraz w rankingu „Miasta atrakcyjne dla biznesu” (Forbes), a także rozstrzygnięty zostanie konkurs „Metamorfoza w moim Regionie. Przed i po”, w którym do wygrania jest 500 000 tys zł na kampanie promocyjna w mediach Grupy Onet - RASP.

Źródło: tekst i foto: http://www.umwd.dolnyslask.pl/urzad/aktualnosci/artykul/rozpoczal-sie-vii-kongres-regionow-1/

emag_banners_wow Benefity_160x600 Image Banner 160 x 600
Logo 120x60
linia 3 Image Banner 750 x 200
Banery stat Image Banner 160 x 600