DOLNY ŚLĄSK KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA
reklama
reklama
reklama

„Herkunft Breslau - Pochodzenie ze Lwowa”


/ 22.09.2016 / W ramach Europejskiej Stolicy Kultury prezentujemy projekt „Herkunft Breslau – Pochodzenie ze Lwowa“, który poświęcony jest niemieckiej przeszłości Wrocławia jak również polskiej histori Lwowa. Dlaczego Wrocław, dlaczego Lwów? Oba te miasta są świadkami upadku ważnych centrów kultury, jako że nie istnieją już w swoim poprzednim wcieleniu. Dawne Breslau jest dzisiejszym Wrocławiem, a Lwów jest miastem na Ukrainie. W naszej serii rozmów, które przygotowaliśmy we współpracy z Centrum im. Willego Brandta we Wrocławiu, chcielibyśmy szczególnie skupić się na pytaniu o własną tożsamość na tle zagadnień „Ucieczka i Wypędzenie“ wychodząc poza schematy narodowej polityki historycznej.

Ucieczka i Wypędzenie mieszkańców z byłych terenów niemieckich względnie polskich terenów na wschodzie było przez dziesięciolecia tematem tabu. Czy temat nie stał się jednak ponownie aktualny? Śledząc codzienne wiadomości możemy zauważyć, że zagadnienia te są nie tylko aktualne, ale wręcz należą do powszechnej świadomości i zdecydowanie nie odeszły w niepamięć.

Dlatego chcielibyśmy w naszych wydarzeniach oddać głos osobom, które urodziły się w ostatnich latach niemieckiego Breslau czy też polskiego Lwowa, by poznać ich osobiste wspomnienia oraz ich przekaz rodzinny na temat ucieczki i wypędzeń.

Dzisiejszy Wrocław jest nierozerwalnie związany z historią niemieckiego Breslau i polskiego Lwowa. Oba miasta przyczyniły się do powstania dzisiejszej tożsamości Wrocławia. Dlatego wydaje nam się rzeczą ważną, by podkreślić różnorodną historię miasta w tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury.

Na pierwszym spotkaniu, które odbędzie się 4.10.2016 o godz. 19:00 w Barbarze, ul. Świdnicka 8c, będziemy mieli zaszczyt gościć byłego prezydenta Bundestagu Pana Wolfganga Thierse, z którym rozmawiać będzie prof. dr hab. Ireneusz Paweł Karolewski, zastępca dyrektora Centrum im. Willego Brandta.

Drugie spotkanie na temat byłego polskiego Lwowa odbędzie się najprawdopodobniej na początku roku 2017. Mamy nadzieję, że uda nam się na nie zaprosić poetę i eseistę Adama Zagajewskiego.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu Fundacji Friedricha Eberta z Warszawy.Źródło: informacja prasowa

SkiOpening Image Banner 120 x 600
lotto DIP Image Banner 750 x 200
wyprzedaz Image Banner 180 x 150