DOLNY ŚLĄSK KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA
reklama
reklama
reklama

Data publikacji: 22.09.2016

Koncert

z okazji Dnia Jedności Niemiec  Muzyka klasyczna Śląsk i Wiedeń

Muzyka kameralna Józefa Elsnera, Franza Xavera Gebela i Josepha Haydna

27 września 2016, godz. 19.00

Kościół Opatrzności Bożej

we Wrocławiu

Wstęp wolny


Program:

Joseph Haydn: Kwartet smyczkowy D-dur „Żabi”, op. 50 nr 6

Józef Elsner: Kwartet smyczkowy d-moll, op. 8, nr 2

(10 minut przerwy)

Franz Xaver Gebel: Kwintet smyczkowy nr 8 B-dur, op. 27

Utwory wykona Hoffmeister-Quartett w rozszerzonym składzie:

Christoph Heidemann i Ulla Bundies, skrzypce

Aino Hildebrand, altówka

Martin Seemann i Patrick Sepec, wiolonczela

Utwory dwóch śląskich kompozytorów – Józefa Elsnera (1769–1854) i Franza Xavera Gebela (1787–1843) zabrzmią podczas tego koncertu wraz z kwartetem smyczkowym Josepha Haydna. Zarówno Elsner jak i Gebel uczyli się rzemiosła muzycznego w Wiedniu, Elsner w ostatniej dekadzie osiemnastego wieku, Gebel w pierwszej dekadzie dziewiętnastego wieku. Ich kariery potoczyły się jednak bardzo różnie:

Józef Elsner urodził się w Grodkowie, naukę kontynuował we Wrocławiu – najpierw w szkole przy klasztorze Ojców Dominikanów, następnie w jezuickim gimnazjum św. Macieja. Został później ważnym kapelmistrzem, kompozytorem i pedagogiem w Warszawie, gdzie kształcił wielu polskich kompozytorów, w tym również Fryderyka Chopina i odcisnął piętno na rozwoju muzyki w Polsce pod zaborami. Jednakże jego piękna muzyka instrumentalna jest dzisiaj mało znana.  

Franz Xaver Gebel urodził się w 1787 roku w Milinie niedaleko Wrocławia, wykształcenie muzyczne odebrał we Wrocławiu i w Wiedniu. Pracował w różnych miejscach jako kapelmistrz w Wiedniu, Peszcie, Sybinie i Lwowie, a następnie w 1817 roku wyjechał do Moskwy. Organizował tam publiczne koncerty muzyki kameralnej, podczas których nie tylko propagował dzieła Ludwika van Beethovena, lecz także prezentował własne kompozycje. Jego dzieła są dziś w Rosji, podobnie jak w innych krajach, prawie zupełnie zapomniane.

Forum Kultury, które już w 2015 roku wydało płytę z kwartetami smyczkowymi Gebela w wykonaniu Hoffmeister-Quartett, prezentuje w tym roku kolejną płytę z dziełami muzyki kameralnej Franza Xavera Gebela, kwintetem smyczkowym nr 8 w tonacji B-dur, a także sonatą na fortepian i wiolonczelę. Dzięki wykonaniu tych dzieł w Kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu muzyka tego prawie całkowicie zapomnianego śląskiego kompozytora powróci do swej ojczyzny.   

Celem utworzonego w 2002 roku Hoffmeister-Quartett było odkrycie na nowo kwartetów smyczkowych epoki klasycyzmu i wczesnego romantyzmu w całej ich praktycznie niezbadanej różnorodności, oraz ich wykonanie w duchu tamtych czasów. Zespół, który swoją nazwę zawdzięcza Franzowi Antonowi Hoffmeisterowi, przyjacielowi i koledze Mozarta i Haydna, zawsze włącza do swoich koncertów również kwartety smyczkowe mniej znanych mistrzów tamtych czasów.  

Przy pierwszym pulpicie zmieniać się będą pochodzący z Hanoweru wioliniści Christoph Heidemann i Ulla Bundies, z Berlina przyjadą alcistka Aino Hildebrand i wiolonczelista Martin Seemann. Wszyscy oni grają także w renomowanych niemieckich zespołach, takich jak Akademia Muzyki Dawnej w Berlinie, Cantus Cölln, Concerto Brandenburg, Concerto Köln, Lautten Compagney und Musica Alta Ripa. Do tej pory trasy koncertowe prowadziły Hoffmeister-Quartett do Belgii i Holandii, do Polski, Rosji i Ukrainy, a także do Japonii.

Podczas wykonania kwintetu smyczkowego Franza Xavera Gebela Hoffmeister-Quartett wspierał będzie Patrick Sepec. Otrzymał on wykształcenie jako wiolonczelista w Bazylei. W kręgu jego zainteresowań znajduje się zarówno muzyka nowa, jak i muzyka dawna. Regularnie współpracuje z takimi zespołami jak Affetti musicali, ensemble1800berlin, a także Orkiestrą Barokową z Fryburga.


festiwal okazji image banner 160x600
likwidacja kolekcji 08 sale_70_200x135 Image Banner 200 x 135
banners22062016 750x100-povleceni Image Banner 750 x 100