GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

KE broni interesów wielkich zagranicznych sieci handlowych w Polsce

 Marek Traczyk


/ 20.09.2016 /Komisja Europejska wszczęła w postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Ten news obiegł wczoraj niemalże wszystkie polskie media. KE wydała nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy.

 W portalu bankier.pl czytamy: „"Komisja wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Komisja obawia się, że progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa" - napisano w komunikacie KE”.

I dalej:

„"Komisja Europejska wydała dziś również nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję. Jest to następstwem decyzji podjętej przez Komisję w lipcu 2016 r. w sprawie węgierskiego podatku progresywnego opartego na przychodach w sektorze sprzedaży detalicznej, który Komisja uznała za naruszenie unijnych zasad pomocy państwa ze względu na to, że podatek ten przyznał selektywną korzyść przedsiębiorstwom, które osiągają niższe przychody w stosunku do ich konkurentów" - dodano”

reklama

W komunikacie wydanym przez Komisję Europejską napisano, że rozpoczęte postępowanie dotyczy podatku przyjętego przez Polskę w lipcu 2016 r., które ma zastosowanie do przedsiębiorstw działających w Polsce i prowadzących działalność w zakresie sprzedaży detalicznej towarów.

Smaczku dodaje również fakt, że ta niejawna obrona rzez KE interesów wielkich zagranicznych sieci handlowych w Polsce, ma dość dziwne i miałkie uzasadnienie. W komunikacie KE czytamy:"Komisja przystąpiła do zbadania tej sprawy w następstwie doniesień medialnych. Polska nie zgłosiła tego podatku Komisji. W sierpniu 2016 r. Komisja otrzymała również skargę, w której zarzucono, że polski podatek od sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy państwa" - napisano w komunikacie KE.

Podobne zastrzeżenia Komisja Europejska miała wcześniej  w sprawie podatku na Węgrzech. Na razie wyjaśnienia z Warszawy na KE okazały się niewystarczające. W tle jest konflikt polityczny KE z obecnym polskim rządem. Pojawiły się też spekulacje, że to kara Bruskelsi wymnierzona niepokornemu rządowi w Warszawie. Juncker pokazuje, że on może więcej. Czy KE obroni interesy zachodnich koncernów handlowych kosztem polskiego podatnika? Niebawem się przekonamy.

Źródło: www.bankier.pl i www.wpolityce.pl   reklama
reklama
reklama
banners30062016 05_DS_750x200 Image Banner 750 x 200
banners_02032015 02A_db24_120x600 Image Banner 120 x 600
nowakol Image Banner 336 x 280
070113 Katowice Image Banner 200 x 200