GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Cios dla Nord Stream 2. Nie będzie spółki joint venture


/ 17.08.2016 / Po tym, jak polski UOKiK zasygnalizował swój sprzeciw, Gazprom i 5 zachodnich przedsiębiorstw wycofały podanie o utworzenie joint venture.

Nie jest wykluczone, że drugą nitkę Gazociągu Bałtyckiego (Nord Stream 2) budować będzie sam Gazprom - bez udziału przedsiębiorstw z Niemiec, Austrii, Holandii i Francji.

Po tym, jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w Warszawie zasygnalizował, że nie da zgody na plan utworzenia konsorcjum tych przedsiębiorstw z siedzibą w Szwajcarii, kierownictwo tych firm zadecydowało o wycofaniu podania. W wydanym komunikacie oświadczono jednak, że decyzja ta "nie wpłynie na planowaną budowę samego gazociągu ani na terminarz tej inwestycji".

reklama











Spółka joint venture "Nord Stream 2 SA" miała należeć w 50 procentach do Gazpromu. Pozostałe 50 procent udziałów miało przypaść po równo firmom Winterhall i Uniper (Niemcy), OMV (Austria), Shell (Holandia) oraz ENGIE (Francja).

Zdaniem ekspertów weto Warszawy może spowodować, że Gazprom zbuduje gazociąg sam. We wspólnym oświadczeniu niedoszłych wspólników mowa jest jednak o tym, że zachodnie firmy poszukają sposobu przyłączenia się do tego przedsięwzięcia.

Nowy gazociąg Nord Stream 2 o długości 1200 km, położony na dnie Bałtyku, ma obejmować dwie nitki i połączyć Sankt Petersburg i Greifswald. Jego przepustowość oceniana jest na 55 mld metrów sześciennych. Wstępne koszty inwestycji oceniane są na 8 mld euro.

Kontrowersyjna inwestycja

Projekt drugiego już gazociągu na dnie Bałtyku wywołuje ostry sprzeciw Polski i krajów bałtyckich. Premier Beata Szydło mówiła w czasie niedawnego spotkania z kanclerz Angelą Merkel, że jest to projekt, który "powoduje podział Europy".

Nord Stream 2 ma też swoich wpływowych przeciwników w zachodnich kręgach konserwatywnych. Przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Manfred Weber oświadczył, że jest on "nie do pogodzenia" z europejską strategią dywersyfikacji dostaw energii. "Przeciwnie, projekt ten doprowadzi do poważnego wzrostu uzależnienia UE od rosyjskich dostaw gazu" - napisał polityk CSU w liście do eurokomisarza Miguela Ariasa Canete i ministra gospodarki Niemiec Sigmara Gabriela (SPD).






Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/cios-dla-nord-stream-2-nie-b%C4%99dzie-sp%C3%B3%C5%82ki-joint-venture/a-19476230


reklama
reklama
reklama
przed pierwszym dzwonkiem Image Banner 160 x 600
2016-07-05a gsonline_konrad_gaca Image Banner 750 x 200
darmowa dostawa Image Banner 300 x 250
02: Koty 200x200
1. Letnia wyprzedaz men Image Banner 288 x 180